Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών 2015 σε μέλη του Τμήματός μας

Την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015 στην Πανηγυρική Συνεδρία της Ακαδημίας Αθηνών απονεμήθηκαν τα Βραβεία και οι Τιμητικές Διακρίσεις για το έτος 2015.

Το Bραβείo Kων/νου Kτενά της Α΄ Τάξεως των Θετικών Επιστημών της Ακαδημίας Αθηνών απονεμήθηκε στην επιστημονική εργασία "Χωρική κατανομή των αμφιθεατρικών παγετωνικών μορφών του Μέσου και Άνω Πλειστοκαίνου στην Ελλάδα (The spatial distribution of Middle and Late Pleistocene Cirques in Greece)". Η συγκεκριμένη εργασία δημοσιεύθηκε στο διεθνές επιστημονικό περιοδικό "Geografiska Annaler: Series A, Physical Geography", στον τόμο 96 (3) και με σελίδες 323–338 (John Wiley & Sons, Swedish Society for Anthropology and Geography). Συγγραφείς της εργασίας είναι ο Καθηγητής του Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Δρ. Μαρουκιάν Χαμπίκ, ο Δρ. Μπαθρέλλος Γεώργιος και η Δρ. Σκυλοδήμου Χαρίκλεια (αμφότεροι ερευνητές του Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών).
Στον Ομότιμο Καθηγητή κ. Μαρουκιάν Χαμπίκ, απονεμήθηκε για δεύτερη φορά βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών για εργασία γεωλογικού περιεχομένου.

Με την βραβευόμενη μελέτη ερευνάται το θέμα της εξάπλωσης των Παγετώνων στην Ελλάδα.
Στην Ελλάδα, κατά τη διάρκεια του Μέσου και Ανώτερου Πλειστοκαίνου, οι παγετώνες ήταν αρκετά εκτεταμένοι, στην οροσειρά της Πίνδου, στο όρος Όλυμπο και στις ορεινές περιοχές της Πελοποννήσου και της Κρήτης. Η μελέτη αυτή εστιάζει στην εξάπλωση των παγετώνων στην Ελλάδα κατά το Μέσο και Ανώτερο Πλειστόκαινο. Η μελέτη αυτή βασίστηκε στην εξέταση των Αμφιθεατρικών Παγετωνικών Μορφών. Δημιουργήθηκε αρχικά μία χωρική βάση δεδομένων αυτών των παγετωνικών μορφών για πρώτη φορά στην Ελλάδα, η οποία περιλαμβάνει την θέση και τα μορφομετρικά στοιχεία των Αμφιθεατρικών Παγετωνικών Μορφών. Συνολικά, καταγράφηκαν 265 μορφές, συνολικής έκτασης 94,9 τετρ. χ.λ.μ..
Οι Αμφιθεατρικές Παγετωνικές Μορφές εμφανίζονται σε υψόμετρο, που κυμαίνεται από τα 1600 έως τα 2770 μέτρα. Οι μεγαλύτερες μορφές σε έκταση παρατηρήθηκαν στην βόρεια Ελλάδα. Επειδή πολλές ορεινές περιοχές της Ελλάδας έχουν ανυψωθεί τεκτονικά, τα εμφανιζόμενα σήμερα υψόμετρα των μορφών αυτών έχουν αυξηθεί στη διάρκεια του χρόνου. Στην βόρεια Ελλάδα οι Αμφιθεατρικές Παγετωνικές Μορφές είναι ευρύτερες, πιο επιμηκισμένες και βαθύτερες. Η συντριπτική πλειοψηφία των μορφών αυτών είναι στραμμένη προς τα βορειοανατολικά, εξαιτίας των πιο δριμείων κλιματικών συνθηκών κατά τις περιόδους των παγετώνων, που προέρχονται από τα βορειοανατολικά.