Student's Handbook 2015-2016

Student's Handbook 2018-2019

Ασκήσεις Υπαίθρου

Προκήρυξη υποτροφιών για φοιτητές του ΕΚΠΑ από το ΚΕΙΟ University της Ιαπωνίας

Στο πλαίσιο της διμερούς συμφωνίας συνεργασίας του ΕΚΠΑ με το Πανεπιστήμιο ΚΕΙΟ της Ιαπωνίας  προσφέρονται από το Πανεπιστήμιο του ΚΕΙΟ υποτροφίες σπουδών στην Ιαπωνία σε φοιτητές/φοιτήτριες  του ΕΚΠΑ ως εξής:

1. Για φοιτητές/τριες που επιθυμούν να σπουδάσουν στο ΚΕΙΟ για ένα πλήρες ακαδημαϊκό έτος προσφέρεται υποτροφία 1,200,00 JPY παρεχόμενη ως εξής: 100,000 JPY/μήνα (11 μήνες) συν 100,000 JPY ως έξοδα εγκατάστασης ("Arrival Allowance") κατά την άφιξη και εγγραφή τους στο ΚΕΙΟ.
  2. Για φοιτητές/τριες που επιθυμούν να σπουδάσουν στο ΚΕΙΟ για ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο σπουδών προσφέρεται υποτροφία ως εξής:
  • Για σπουδές κατά το χειμερινό εξάμηνο  100,000 JPY/μήνα (6 μήνες), συν 100,000 JPY ως έξοδα εγκατάστασης ("Arrival Allowance") κατά την άφιξη και εγγραφή τους στο ΚΕΙΟ.
  • Για σπουδές κατά το εαρινό εξάμηνο 100,000 JPY/μήνα (4 μήνες), συν 100,000 JPY ως έξοδα εγκατάστασης ("Arrival Allowance") κατά την άφιξη και εγγραφή τους στο ΚΕΙΟ.

Έναρξη ισχύος υποτροφίας: Χειμερινό εξάμηνο 2018-19. Επισημαίνεται ότι, σύμφωνα με τη συμφωνία συνεργασίας των δύο Πανεπιστημίων, κάθε χρόνο το ΕΚΠΑ δύναται να αποστείλει είτε 1 φοιτητή/τρια για ένα πλήρες ακαδημαϊκό έτος ή 2 φοιτητές/τριες για ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο.
Η ανωτέρω υποτροφία θα είναι διαθέσιμη από το ΚΕΙΟ, ετησίως σε φοιτητές/τριες του ΕΚΠΑ για μία τριετία.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/ες να συμβουλεύονται την ιστοσελίδα: https://www.keio.ac.jp/en/academics/fields-of-study/   σχετικά με τους τομείς σπουδών και
την ιστοσελίδα http://www.ic.keio.ac.jp/en/study/exchange/academic_calendar.html σχετικά με τις ημερομηνίες εισδοχής

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:

Οι ενδιαφερόμενες/οι παρακαλούνται να συμπληρώσουν την επισυναπτόμενη αίτηση και να την καταθέσουν μαζί με  τα απαιτούμενα δικαιολογητικά έως και τις 28 Μαρτίου 2018 στο κεντρικό Πρωτόκολλο  του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημίου 30, 10679, Αθήνα) υπόψιν κ. Μαρίας Βαρδάκη, Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων. Αιτήσεις που θα έχουν κατατεθεί με ελλιπή δικαιολογητικά δεν θα λαμβάνονται υπόψιν.

Διαδικασία επιλογής: Η Επιτροπή  Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων  θα προβεί στην επιλογή των πλέον επικρατεστέρων υποψηφίων. Τα κριτήρια της επιλογής θα είναι:

-        Αποδεδειγμένη άριστη γνώση αγγλικής γλώσσας επιπέδου C2. Απαιτείται επισύναψη αντιγράφων των σχετικών πιστοποιητικών γλωσσομάθειας, όπως αναφέρεται στην αίτηση.

-        Αναλυτική βαθμολογία πτυχίου, από την οποία να προκύπτει ο μέσος όρος αριθμητικά.

-        Συνοπτική παρουσίαση του λόγου για τον οποίο ενδιαφέρεται ο υποψήφιος για το πρόγραμμα αυτό.

Περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία παρέχονται από το Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων (υπόψιν κ. Μαρίας Βαρδάκη, τηλ. 2103689731, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. )