Επιστημονικά περιοδικά χωρίς Κριτές

2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2010

Papanikolaou, I.D., Lekkas, E., Roberts, G., Mcguire, B., Fountoulis, I., ParcharidiS, I., Foumelis, M. 2010.  The 2009 L'aquila Earthquake: Findings αnd Implications. Event Science Report 02, AON Benfield UCL Hazard Reasearch Centre, 31p.

2009

Alexandrakis G., Karditsa A., Poulos S., Ghionis G., Kampanis N.A., (2009), Vulnerability assessment for the erosion of the coastal zone to a potential seal level rise: the case of the Aegean Hellenic Coast, in Environmental Systems, [Ed. Achim Sydow], in Encyclopedia of Life Support Systems (EOLSS), Developed under the Auspices of the UNESCO, Eolss Publishers, Oxford, UK.

Tziritis E., Kelepertzis, A. and Stamatakis, M., 2009. Hydrogeochemical conditions and groundwater quality in the SE part of Samos Island. Mineral Wealth 149/2009, p.17-27.

Καρακίτσιος, Β., 2009. Συνιζηματογενείς ολισθήσεις βαρύτητας. Το παράδειγμα του Ολιγοκαίνου της Προαπούλιας ζώνης. Ηιών (Ελλην. Ιζηματολ. Ένωση), τ. 6, σ. 6-7.

Ντρίνια, Χ., 2009. Παγκόσμια κλιματική πτώση θερμοκρασίας κατά το Μέσο Μειόκαινο: παλαιο-οικο-βιογεωγραφικές επιπτώσεις στο θαλάσσιο περιβάλλον της Ανατολικής Μεσογείου. Ενημερωτικό Δελτίο Ελληνικής Ιζηματολογικής Ενωσης «Ηιών».

Παυλάκης, Π., 2009. Ο Δαρβίνος και η θεωρία της Εξέλιξης. Ιστορία Τχ. 498 (12/2009) σελ. 42-55

2008

Tsolakos, A., Voudouris, P. and Papanikitas, A., 2008. Kristallklüfte in Attika und auf Euböa. Bergkristall, Amethyst und Rauchquarz aus Griechenland. Lapis, 5, 36-39.

Αντωναράκου, Α., Τριανταφύλλου, Μ. & Κοντακιώτης, Γ., 2008. Βιογεωχημικές και ισοτοπικές αναλύσεις σε κελύφη πλαγκτονικών τρηματοφόρων: Νέες μέθοδοι προσδιορισμού του παλαιοκλίματος. Ηιών, Eνημερωτικό δελτίο Ελληνικής Ιζηματολογικής Ενωσης, τεύχος 5, σ.14-17.

Χατζηθεοδωρίδης, Η., Lyon, I., Γκοντελίτσας Α., Σαμούχος Μ. & Βγενόπουλος, Α., 2008. Φασματομετρία μάζας TOF-SIMS: Εφαρμογές στην Ορυκτολογία, Πετρολογία και Κοσμοχημεία. Mineral Wealth, 146, 37-49

2007

Poulos, S., Alexandrakis, G., Paramana, T. and Karditsa, A., 2007. Tsunamis affecting Greece in ancient and modern times. Ocean Challenge, 15(1), 31-37.

Παναγόπουλος, Γ. & Αλεξόπουλος, Α., 2007. Υδρογεωλογικές συνθήκες της λεκάνης απορροής του χειμάρρου Λαγκουβάρδου (Ν. Μεσσηνίας) και μελέτη των πλημμυρικών απορροών. Μεταλλειολογικά και Μεταλλουργικά Χρονικά 16 (2), 17-29, 2007.

Koskeridou, E., 2007. Τα ισότοπα οξυγόνου και άνθρακα σε όστρακα Μαλακίων ως δείκτες παλαιοπεριβάλλοντος. Ηιών, Ενημερωτικό Δελτίο Ελληνικής Ιζηματολογικής Ένωσης, Τεύχος 4, 22-23.

2006

Alexandrakis, G., Karditsa, A., Poulos, S., Ghionis, G. and Kampanis, N.A., 2009. Vulnerability assessment for the erosion of the coastal zone to a potential seal level rise: the case of the Aegean Hellenic Coast, in Environmental Systems, [Ed. Achim Sydow], in Encyclopedia of Life Support Systems (EOLSS), Developed under the Auspices of the UNESCO, Eolss Publishers, Oxford, UK, in press.

Dermitzakis, M.D., Tsiligaki, E., Stamatakis, M.G., Pomoni-Papaioannou F. and Ypsilanti, E., 2006. The bluish black Eleusinian Stone; Origin, technical features and archaeological data. Mineral Wealth, 129, 21-34.

Ντρίνια, Χ., 2006. Οικοστρωματογραφία: ένα νέο εργαλείο για τον υψηλής ευκρίνειας συσχετισμό των ιζηματογενών ακολουθιών. Ενημερωτικό Δελτίο Ελληνικής Ιζηματολογικής Ενωσης «Ηιών», 3, 16-17.

Τριανταφύλλου, Μ., 2006. Η κατανομή και η οικολογία των κοκκολιθοφόρων και των οστρακωδών στα θαλάσσια οικοσυστήματα της Ν. Ανδρου και ο ρόλος τους ως νέες οικολογικές παράμετροι. Ηιών, Eνημερωτικό δελτίο Ελληνικής Ιζηματολογικής Ενωσης, τεύχος 3.

Τριανταφύλλου, Μ., 2006. Μια διακεκριμένη Μικροπαλαιοντολόγος-Βιογεωλόγος στο Τμήμα Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ηιών, Eνημερωτικό δελτίο Ελληνικής Ιζηματολογικής Ενωσης, τεύχος 4, σ. 25.

2005

Πομώνης, Π., Τσικούρας, Β., Γραμματικόπουλος, Α. & Χατζηπαναγιώτου, Κ., 2005. Η παρουσία σουλφιδίων Ni-Fe-Co-Cu και αυτοφυούς χαλκού στο οφιολιθικό σύμπλεγμα του Κόζιακα (Δ. Θεσσαλία). Ορυκτός Πλούτος, 134, 19-30.

Μαγκανάς, Α., 2005. Μεταμόρφωση υποπρασινοσχιστολιθικής ως πρασινο-σχιστολιθικής φάσης μεταηφαιστιτών της Θρακικής Περιροδοπικής Ζώνης. ΔΕΓΕ, 38, 78-89.

Παυλόπουλος, Κ., Καρύμπαλης Ε. & Μαρουκιάν, Χ., 2005. Γεωμορφολογική εξέλιξη της λεκάνης απορροής και του παράκτιου δελταϊκού ριπιδίου του Οινόη (Χάραδρου) ποταμού κατά το Τεταρτογενές. Περιοδικό Γεωγραφίες, 10, 43-61.