Ασκήσεις Υπαίθρου

Φοιτητικά Νέα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΕΠΙΜΕΛΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΕΥΠΑΘΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ», ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2016-2017- ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ – ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

Σε συνέχεια προηγούμενων μηνυμάτων μας και κατόπιν πλήθους αιτημάτων διευκρινίζουμε τα εξής:

Παράταση προθεσμίας υποβολής δικαιολογητικών: Σας ενημερώνουμε ότι, κατόπιν πλήθους αιτημάτων υποψηφίων αλλά και Γραμματειών Σχολών/τμημάτων, το Δ.Σ. του ΙΚΥ αποφάσισε να παρατείνει την προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών έως την Δευτέρα 19 Ιουνίου 2017.  Δικαιολογητικά που προσκομίζονται μετά την ανωτέρω προθεσμία δεν είναι αποδεκτά.  Διευκρινίζεται ότι η ανωτέρω προθεσμία αφορά την υποβολή δικαιολογητικών από τους υποψηφίους και όχι την ολοκλήρωση του ελέγχου που πραγματοποιούν οι Γραμματείες.

Επιπροσθέτως, αναφορικά με τον έλεγχο των δικαιολογητικών, διευκρινίζονται τα παρακάτω:

1)      Αντίγραφο εκκαθαριστικού/ων σημειώματος/ων φορολογικού έτους 2015 από την αρμόδια ΔΟΥ, που θα αντιστοιχεί/ούν στο/στα ΑΦΜ που δηλώθηκαν στην αίτηση υποψηφιότητας.

• Στην περίπτωση που οι αιτούντες δεν είναι υπόχρεοι, προσκομίζεται υπεύθυνη δήλωση, με το γνήσιο της υπογραφής του αιτούντος, ότι δεν είναι υπόχρεος δήλωσης φορολογικού έτους 2015, συνοδευόμενη από οποιοδήποτε έγγραφο αποδεικνύει τον ΑΦΜ τους.
  • Αναφορικά με τα εκκαθαριστικά σημειώματα και τα έντυπα Ε1 (φορολογικού έτους 2015) των γονέων/κηδεμόνων που δηλώθηκαν στην αίτηση, δεν γίνονται δεκτές υπεύθυνες δηλώσεις.
  • Στην περίπτωση που οι αιτούντες δηλώθηκαν ως εξαρτώμενα μέλη σε δήλωση γονέων/κηδεμόνων που έχουν την επιμέλεια, αρκούν τα εκκαθαριστικά και τα έντυπα Ε1 (φορολογικού έτους 2015) των γονέων/κηδεμόνων.

2)      Ενημερωμένη-εντός του τελευταίου μηνός- εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης (Έντυπο Ε9):

¾  του ιδίου και των γονέων /κηδεμόνων/τρίτων φυσικών προσώπων

¾  του ιδίου και του/της συζύγου (για έγγαμους).

• Στην περίπτωση που οι αιτούντες ή/και οι γονείς/κηδεμόνες τους δεν έχουν ακίνητη περιουσία και ως εκ τούτου δεν είναι υπόχρεοι  είναι υπόχρεοι, προσκομίζεται σχετική υπεύθυνη δήλωση.
    • Βεβαίωση της οικείας Σχολής/Τμήματος για την επιτυχή εξέταση στο 60% των μαθημάτων του ακαδημαϊκού έτους 2015-16.

3)      Βεβαίωση της οικείας Σχολής/Τμήματος για την επιτυχή εξέταση στο 60% των μαθημάτων του ακαδημαϊκού έτους 2015-16.

• Αναφέρεται στα μαθήματα ακαδημαϊκού έτους 2015-2016 (ποσοστό επιτυχίας επί του συνόλου των προβλεπόμενων στο πρόγραμμα σπουδών μαθημάτων του αντίστοιχου έτους.
  • Σε περίπτωση που το ποσοστό είναι μικρότερο του 60% το αποτέλεσμα του ελέγχου είναι «ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟ».
  • Δεν απαιτείται στην περίπτωση πρωτοετών φοιτητών (εισαγωγής 2016-2017)
  • Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες για το 2015-2016 ισχύει απόφαση διακοπής-αναστολής σπουδών, ελέγχεται το έτος 2014-2015 (εάν ο φοιτητής δεν ήταν πρωτοετής).

4)      Υποχρέωση των ωφελουμένων να προσκομίσουν ενδιάμεσο (40% των μαθημάτων  ακαδ. έτους 2016-2017) και τελικό παραδοτέο (65% των μαθημάτων ακαδ. έτους 2016-2017):

• Αναφέρεται στα μαθήματα ακαδημαϊκού έτους 2016-2017 και δεν περιλαμβάνεται στα δικαιολογητικά που προσκομίζονται στην παρούσα φάση.  Οι Γραμματείες θα ενημερωθούν σε επόμενη φάση για την έκδοση και έλεγχο των εν λόγω δικαιολογητικών τα οποία δεν πρέπει να συγχέονται με το δικαιολογητικό του σημείου 3 (μαθήματα 2015-2016).

5)      Υπεύθυνες δηλώσεις αντί των προβλεπομένων δικαιολογητικών

• Εν γένει δεν αντικαθιστούν και δεν γίνονται δεκτές υπεύθυνες δηλώσεις αντί των προβλεπομένων δικαιολογητικών, εκτός αν προβλέπεται διαφορετικά (πχ στις περιπτώσεις του σημείου 1 ανωτέρω).