Το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών θα συμμετέχει στην υποβολή της πρότασης «ΛΑΕΡΤΗΣ – ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΙΝΔΥΝΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ» η οποία προβλέπει την εκτέλεση από το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του υποέργου 1 «Ανάλυση και εκτίμηση κινδύνων, Εκπαιδευτικές - Ενημερωτικές Δράσεις, Δόμηση επιχειρησιακού συστήματος» και του υποέργου 7 «Προμήθεια εξειδικευμένου λογισμικού» τα οποία περιέχουν και προμήθεια εξοπλισμού.

Με την παρούσα πρόσκληση σε δημόσια διαβούλευση, καταθέτουμε τις συνημμένες στο Παράρτημα Α Τεχνικές Προδιαγραφές με σκοπό τη δημόσια συζήτηση και τη λήψη ενδεχομένων παρατηρήσεων – σχολίων επί του περιεχομένου αυτών, στο πλαίσιο της διαφάνειας των διαδικασιών καθώς και της ευρύτερης συμμετοχής υποψηφίων προμηθευτών.

Η διάρκεια της διαβούλευσης ορίζεται σε δεκατέσσερις (14) ημερολογιακές ημέρες από την ημερομηνία ανάρτησής της στην ιστοσελίδα του Τμήματος Γεωλογίας και γεωπεριβάλλοντος (http://www.geol.uoa.gr/index.php/el ) ήτοι από την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017 έως και την Τρίτη 7 Νοεμβρίου και ώρα 15:00 μ.μ.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν τεκμηριωμένες παρατηρήσεις και να επισημάνουν τους όρους των προδιαγραφών που ενδέχεται να θέσουν σε κίνδυνο τον διαγωνισμό και να δημιουργήσουν ενστάσεις ή ερωτήματα κατά την χρονική περίοδο από την δημοσίευση ως την αποσφράγιση των προσφορών.

Η υπηρεσία δεν δεσμεύεται να υιοθετήσει τις προτάσεις οι οποίες αντιβαίνουν στις αρχές του υγιούς ανταγωνισμού.

H υποβολή των σχετικών προτάσεων / παρατηρήσεων θα πρέπει να γίνεται αποστέλλοντας το συνημμένο στο Παράρτημα Β έντυπο «ΦΟΡΜΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ» με e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για ενοικίαση σκάφους για την περιοχή του Δ. Πατραϊκού κόλπου (Δέλτα Αχελώου)

Για τις ανάγκες της Πράξης του Πανεπιστημίου Αθηνών με τίτλο: «ΘΑΛΗΣ – ΕΚΠΑ – ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΑ ΑΔΡΑΝΩΝ ΥΛΙΚΩΝ: ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΡΥΞΗΣ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ» με κωδικό αριθμό  MIS 375655 ζητούμε τεχνικο-οικονομική προσφορά για ενοικίαση σκάφους, με σκοπό την υλοποίηση γεωμορφολογικής/ ιζηματολογικής έρευνας στην υποθαλάσσια περιοχή του δέλτα του Αχελώου (Δ. Πατραϊκός Κόλπος) με χρήση ηχοβολιστικών συσκευών. Η διάρκεια της ενοικίασης είναι έως 7 ημέρες (από ανατολή μέχρι δύση) και η απόσταση που θα καλυφθεί είναι περίπου 110 ναυτικά μίλια.

Το σκάφος θα πρέπει: (1) να έχει μήκος άνω των 7 μέτρων και το πλάτος τουλάχιστον 2,5 μέτρων,  (2) να διαθέτει σκεπασμένο χώρο για εγκατάσταση ηλεκτρονικού εξοπλισμού (Η/Υ), (3) να φέρει σύστημα προσδιορισμού θέσης ακρίβειας <2 μέτρων) και (3) να δύναται να πλέει με σταθερή ταχύτητα <5 ν.μ./ώρα.

Τέλος, θα εκτιμηθεί η εμπειρία του καπετάνιου του σκάφους σε σχετικές ωκεανογραφικές έρευνες.

Παρακαλούμε η προσφορά να αφορά ποσόν σε ΕΥΡΩ / ημέρα (συμπεριλαμβανομένων και της δαπάνης προσέλευσης και αποχώρησης του σκάφους στη περιοχή μελέτης).

Οι προσφορές πρέπει να αποσταλούν στην παρακάτω διεύθυνση:

Τμήμα Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος

Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου 157 84, Αθήνα