ΠΡΟΣ ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-21

Προς Πρωτοετείς Φοιτητές για την Έναρξη του Ακαδημαϊκού Έτους 2020-21

Αγαπητοί πρωτοετείς φοιτητές

Ο Πρόεδρος του Τμήματος και το προσωπικό

• σας καλωσορίζουν στην οικογένεια του Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος του ΕΚΠΑ,
  • σαςσυγχαίρουνγια την εισαγωγή σας και
  • σας εύχονται καλή πρόοδo ,σε όλη τη διάρκεια των σπουδών σας.

Η έναρξη των μαθημάτων θα πραγματοποιηθεί με τη συμμετοχή σας σε δύο δράσεις του Τμήματος, με ενημερωτικό και εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

(Σημείωση: Η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική για όλους τους πρωτοετείς φοιτητές)

Δράση 1η: ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ και ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Περιλαμβάνει καλωσόρισμα από τον Πρόεδρο του Τμήματος Καθηγητή Ευθύμη Λέκκα, γνωριμία με τους καθηγητές που θα κάνουν τα μαθήμα-τα και τα εργαστήρια του Α΄ εξαμήνου και ενημέρωση για τον Οδηγό Σπουδών, την πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης e-Class, την εκπαίδευση σε συνθήκες COVID-19 και άλλες δράσεις του Τμήματος.

Δράση 2η: Σεμινάριο με τίτλο "ΕΡΓΑΣΙΑ & ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ – ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ & ΑΣΦΑΛΕΙΑ"

Περιλαμβάνει μια σύντομη παρουσίαση για την εκπαίδευση των φοιτητών στη γεωλογική εργασία στην ύπαιθρο, στον εξοπλισμό που χρησιμοποιείται και στους κανονισμούς και τις διαδικασίες που πρέπει να τηρούνται τόσο για την ασφάλεια, όσο και για τη διατήρηση και ανάδειξη της γεωλογικής κληρονομιάς.
H δράση αυτή ολοκληρώνεται με μια σύντομη ενημέρωση και εκπαίδευση στην παροχή Α΄ Βοηθειών, για την αντιμετώπιση έκτακτων περιστατικών κατά την εργασία στην ύπαιθρο.

Λόγω των ειδικών κανονισμών που διέπουν την εκπαίδευση σε συνθήκες COVID-19, είναι απαραίτητο να χωριστείτε (με αλφαβητική σειρά) σε τρεις ομάδες, ώστε η παρακολούθηση των ανωτέρω δράσεων να γίνει με τη μέγιστη ασφάλεια. Οι ομάδες αυτές έχουν ως ακολούθως:

ΟΜΑΔΑ Α: Από ΑΓΓΕΛΗΣ έως και ΚΑΡΑΣΙΚΗ

ΟΜΑΔΑ Β: Από ΚΑΡΑΦΥΛΛΗΣ έως και ΝΕΖΗ

ΟΜΑΔΑ Γ: Από ΝΤΑΛΛΕΝΓΚΑ έως και ΧΩΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

Για την 1η Δράση η ημέρα και οι ώρες που θα προσέλθετε έχουν ως ακολούθως:

ΟΜΑΔΑ Α: Δευτέρα 12/10/2020, 09:00-10:30, Αμφιθέατρο Α13.

ΟΜΑΔΑ Β: Δευτέρα 12/10/2020, 11:30-13:00, Αμφιθέατρο Α13.

ΟΜΑΔΑ Γ: Δευτέρα 12/10/2020, 14:00-15:30, Αμφιθέατρο Α13.

Για τη 2η Δράση οι ημέρες και οι ώρες που θα προσέλθετε έχουν ως ακολούθως:

ΟΜΑΔΑ Α: Τρίτη 13/10/2020, 15:00-19:00, Αμφιθέατρο Α13.

ΟΜΑΔΑ Β: Τετάρτη 14/10/2020, 15:00-19:00, Αμφιθέατρο Α13.

ΟΜΑΔΑ Γ: Πέμπτη 15/10/2020, 15:00-19:00, Αμφιθέατρο Α13.

Το Αμφιθέατρο Α13 βρίσκεται στο ισόγειο του κτιρίου του Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος (στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου), στο βάθος του διαδρόμου που ξεκινάει από την κεντρική είσοδο.

Προφανώς θα έλθετε όλοι εφοδιασμένοι με μάσκα, δεν θα συνωστίζεστε, θα τηρείτε τις αποστάσεις ασφαλείας και θα παραμείνετε στους χώρους του Τμήματος μόνο το χρονικό διάστημα που αφορά στην Ομάδα που ανήκετε.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και διευκρινίσεις:
Αναπλ. Καθηγητής Στέλιος Λόζιος