ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Αγαπητές φοιτήτριες και αγαπητοί φοιτητές,

με ιδιαίτερη χαρά σας υποδέχομαι στην ακαδημαϊκή οικογένεια του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος.

Η φοίτηση στην Ανώτατη Εκπαίδευση είναι για όλες και όλους εσάς η επιβράβευση των κόπων και των προσδοκιών σας, η ανταμοιβή του προσωπικού σας αγώνα και της οικογενείας σας. Παράλληλα, είναι η αρχή ενός ταξιδιού στη γνώση, σε ένα νέο περιβάλλον, στο οποίο παράγεται και μεταδίδεται επιστήμη μέσω συνεργατικών διαλόγων, ανταλλαγής απόψεων και ελεύθερης αναζήτησης.

Στα πενήντα χρόνια λειτουργίας του, το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος έχει αναδειχθεί τόσο στον ελληνικό όσο και στο διεθνή ακαδημαϊκό χώρο ως ένα Τμήμα που μεταδίδει βασικές και εφαρμοσμένες επιστημονικές γνώσεις, δεξιότητες και αξίες που αποτελούν εφόδια ισχυρά για την επαγγελματική και επιστημονική πορεία των φοιτητών του. Αυτό γίνεται με συστηματική οργάνωση βάσει βέλτιστων διεθνών πρακτικών, εφαρμογή εκπαιδευτικών καινοτομιών, αξιόλογων εργαστηριακών – τεχνολογικών εξοπλισμών που συνεχώς αναβαθμίζονται καθώς και με το υψηλά καταρτισμένο επιστημονικό δυναμικό του Τμήματος.

Το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος έχει διαρθρωθεί έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της κοινωνίας και στις ανταγωνιστικές και εξελισσόμενες συνθήκες της αγοράς εργασίας προσφέροντας την απαιτούμενη εξειδίκευση και τη δυνατότητα προσαρμογής σε ένα ευρύ φάσμα εργασιών που σχετίζονται με τις γεωεπιστήμες. Οι επιμέρους κλάδοι της επιστήμης της Γεωλογίας όπως η Ορυκτολογία, η Πετρολογία, η Κοιτασματολογία, η Στρωματογραφία, η Παλαιοντολογία, η Ιζηματολογία, η Τεκτονική, η Εφαρμοσμένη Γεωλογία, η Σεισμολογία, η Γεωφυσική, η Γεωθερμία, η Γεωχημεία, η Ηφαιστειολογία, η Γεωγραφία, η Κλιματολογία, η Διαχείριση Φυσικών Καταστροφών και Περιβάλλοντος είναι κάποιες από τις κατευθύνσεις που προσφέρονται μέσα από εισηγήσεις, εργαστήρια, ασκήσεις υπαίθρου, εκπόνηση διπλωματικής εργασίας και πρακτικής άσκησης. Πέρα όμως από την επιστημονική εκπαίδευση και την καλλιέργεια της δημιουργικής και κριτικής σας σκέψης, το πρόγραμμα σπουδών προσανατολίζεται και στην παραγωγή σημαντικού ερευνητικού έργου σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Η εισαγωγή των τεχνολογιών πληροφορίας και επικοινωνιών έχει διευκολύνει σημαντικά την εκπαιδευτική διαδικασία. Εντούτοις, η τακτική παρακολούθηση μαθημάτων κι εργαστηρίων καθώς και η αλληλεπίδραση με τους καθηγητές και τους συμφοιτητές σας αποτελεί μία αναγκαία και ικανή συνθήκη για την πλήρη επιστημονική σας κατάρτιση.

Η καθημερινή υποστήριξη των σπουδών σας εκ μέρους της Διοίκησης, των Καθηγητών και του Προσωπικού του Τμήματός μας, αντιμετωπίζονται με ισχυρό αίσθημα ευθύνης από όλους μας συνεισφέροντας στην αναβάθμιση της ποιότητας του ακαδημαϊκού περιβάλλοντος. Η προσπάθειά μας για τη βελτίωση των υπαρχουσών υποδομών εκπαίδευσης, έρευνας και φοιτητικής μέριμνας παραμένει αδιάκοπη με στόχο να διατηρηθεί το υψηλό εκπαιδευτικό και ερευνητικό επίπεδο του Τμήματος μας, παρά το δυσμενές οικονομικό περιβάλλον.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος θα βρείτε όλες τις πληροφορίες και το υλικό που θα διευκολύνουν τη διαδικασία της εγγραφής σας.

Σας εύχομαι ολόθερμα καλές σπουδές και καλή ακαδημαϊκή πορεία!

Ο Πρόεδρος του Τμήματος
Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος