ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ AI & ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΕΦΕ “ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ” ΚΑΙ ΤΗΝ SCIFY

Αγαπητές/οί φοιτήτριες και φοιτητές,

Η τεχνολογική ΜΚΟ SciFY και το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Φυσικών Επιστημών (ΕΚΕΦΕ) «Δημόκριτος», δημιούργησαν και προσφέρουν ένα πρόγραμμα εκπαίδευσης στην Τεχνητή Νοημοσύνη (ΤΝ) ειδικά σχεδιασμένο για  φοιτητές φυσικών επιστημών (φυσική, χημεία, βιολογία, γεωεπιστήμες, π.χ.: περιβαλλοντικές επιστήμες, γεωλογία, γεωγραφία, μετεωρολογία, κλιματολογία, ωκεανογραφία, κ.λπ.). Το Πρόγραμμα  προσφέρεται δωρεάν στους πρώτους 120 φοιτητές και φοιτήτριες που θα εγγραφούν και θα το ολοκληρώσουν.

Το Πρόγραμμα με μια ματιά

• Σύντομο ασύγχρονο online course

o Online course στην ΤΝ ειδικά σχεδιασμένο για σπουδαστές φυσικών επιστημών.

o Ασύγχρονο, για να μπορεί να γίνει στον δικό σου ρυθμό.

o Για 120 φοιτητές και φοιτήτριες.

o Απαραίτητη η εγγραφή εδώ έως 30/04.

• Challenges από το ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» για 50 φοιτήτριες και φοιτητές

o 50 άτομα που θα έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς το Πρόγραμμα, θα συμμετάσχουν σε διήμερο πρόγραμμα (Νοέμβριο 2024) όπου θα αξιοποιήσουν τη γνώση τους για να λύσουν challenges ως ομάδες με την υποστήριξη ερευνητών του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος».

o Παρουσίαση των ομαδικών αποτελεσμάτων και σύνδεση με Ερευνητικά Ινστιτούτα του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος».

• Το Πρόγραμμα παρέχεται χωρίς κόστος

Οφέλη από τη συμμετοχή σου:

Τι θα κερδίσεις από τη συμμετοχή σου στο Πρόγραμμα ΤΝ για Φυσικές Επιστήμες:

• Μαθαίνεις πως η ΤΝ αλλάζει το πεδίο σπουδών σου.
  • Αποκτάς σύνδεση με Ινστιτούτα και Ερευνητές του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» για έρευνα, ή/και πιθανές διπλωματικές εργασίες.
  • Δουλεύεις σε ομάδες, λαμβάνεις καθοδήγηση από ειδικούς και θέτεις αυτά που μαθαίνεις σε εφαρμογή.
  • Ξεκινάς δυναμικά την επαγγελματική σου καριέρα με γνώση, εμπειρία και δικτύωση.

Πως μπορείς να συμμετέχεις:

✅Είσαι τελειόφοιτος ή μεταπτυχιακός φοιτητής Φυσικών Επιστημών (φυσική, χημεία, βιολογία, γεωεπιστήμες);

????Κάνε την εγγραφή σου εδώ και δήλωσε συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Φοιτητές Φυσικών Επιστημών: Πρωτοπόροι στην Τεχνητή Νοημοσύνη»!

Το έργο υλοποιείται από την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία SciFY και το Γραφείο Εκπαίδευσης του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» με την υποστήριξη του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση

Με εκτίμηση,

Δέσποινα Χαλβατζή