ΚΟΛΟΜΒΙΑ: ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ

Κατόπιν εγγράφου που μας απέστειλε η Διεύθυνση Ε3 Μορφωτικών, Πολιτιστικών και Αθλητικών Υποθέσεων του Υπουργείου Εξωτερικών, μας γνωστοποιείται το ενδιαφέρον του Πανεπιστημίου Los Andes της Κολομβίας για συνεργασία με ελληνικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα, το οποίο εκφράστηκε πρόσφατα, από την Πρύτανη του ως άνω Πανεπιστημίου προς τις εκεί αρμόδιες ελληνικές διπλωματικές αρχές.

Ειδικότερα, η Σχολή Καλών Τεχνών και Ανθρωπιστικών Επιστημών του ανωτέρω Πανεπιστημίου απασχολεί 72 καθηγητές και 700 φοιτητές σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα. Επισημαίνεται ότι λειτουργούν μεταπτυχιακά προγράμματα στην Πολιτιστική Κληρονομικά, στις Κλασσικές Σπουδές και στην Πολιτιστική Διαχείριση και ότι υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον εκ μέρους τους για σύναψη πρωτοκόλλων συνεργασίας, εκπόνηση κοινών σχεδίων, καθώς και ανταλλαγή φοιτητών και καθηγητών.

Παρακαλείστε για την ενημέρωση τυχόν ενδιαφερομένων, που μπορούν να επικοινωνήσουν αρμοδίως με την Δ/ντρια Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Los Andes κα Catalina Gonzalez στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: cgonzalez@universidades.edu.co