Ε5207 - ΚΑΡΣΤΙΚΗ ΓΕΩΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ - ΑΡΧΕΣ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Ε. Βασιλάκης, Αναπλ. Καθηγ.

Ε. Βασιλάκης, Αναπλ. Καθηγ.

Προπτυχιακό / Ε’

Ειδικού Υπόβαθρου, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Διαλέξεις και Εργαστηριακές Ασκήσεις
1 ώρα εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,
4 πιστωτικές μονάδες .

ΟΧΙ

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

• Εισαγωγή: η έννοια του καρστ, του ψευδοκαρστ και της καρστικοποίησης. Καρστικά πετρώματα.
  • Καρστικές διεργασίες: Προϋποθέσεις- συνθήκες - επιδράσεις στη δημιουργία και τη διαμόρφωση του κάρστ: λιθολογία, στρωματογραφία, τεκτονική, ευστατισμός, κλίμα, παλαιογεωγραφία και ανθρώπινες δραστηριότητες
  • Καρστικοί τύποι: έξωκαρστ, ένδοκαρστ, παλαιοκάρστ, ψευδοκάρστ, κ.α. Καρστικό ανάγλυφο. Υδρογραφία του Καρστ.
  • Καρστικές γεωμορφές: επιφανειακές και υπόγειες καρστικές μορφές. Καρστ και κλιματικές ζώνες. Παγκόσμια εξάπλωση του κάρστ. Οι κυριότερες καρστικές περιοχές του κόσμου και της Ελλάδας.
  • Εφαρμοσμένη Καρστική Γεωμορφολογία: Μέθοδοι βασικής και εφαρμοσμένης έρευνας του Καρστ. Χρήση, αξιοποίηση και σημασία του Καρστ για την οικονομία (υδατική, γεωργική, μεταλλευτική, τουριστική κλπ), τις επιστήμες και τη γεωμορφολογική κληρονομιά. Περιβαλλοντικά προβλήματα στο καρστ. «Καρστική οικολογία»,
  • Αρχές Σπηλαιολογίας: Η έννοια Σπήλαιο. Τύποι Σπηλαίων. Σπηλαιογένηση. Σπηλαιομορφολογία. Σπηλαιοαποθέσεις. Κλίμα Σπηλαίων. Μέθοδοι εξερεύνησης και έρευνας σπηλαίων. Διαχείριση προστασία και αξία των σπηλαίων. Τα σημαντικότερα σπήλαια του κόσμου. Τα ελληνικά Σπήλαια

Β. Ασκήσεις Πράξης και Εργαστηριακές Ασκήσεις

Οι εργαστηριακές ασκήσεις πραγματοποιούνται με τη χρήση εκτυπωμένων χαρτών, ή/και αεροφωτογραφιών-δορυφορικών εικόνων, στερεοσκοπίων βιβλιογραφίας και ερωτηματολογίων. Οι ασκήσεις περιλαμβάνουν:

• Καρστικές περιοχές και καρστικό ανάγλυφο
  • Γεωμορφολογική χαρτογράφηση καρστικών μορφών
  • Επιφανειακές καρστικές μορφές
  • Καρστικοί Τύποι
  • Καρστ και υδρογραφικό δίκτυο
  • Καρστικές μορφές και τεκτονικές ασυνέχειες
  • Υπόγεια καρστικά συστήματα
  • Σπήλαια – Σπηλαιογέννεση
  • Μορφολογία σπηλαίων

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 ώρες
Εργαστηριακές Ασκήσεις26 ώρες
Άσκηση πεδίου8 ώρες
Μελέτη & ανάλυση βιβλιογραφίας10 ώρες
Μη καθοδηγούμενη μελέτη10 ώρες

Γλώσσα Αξιολόγησης: Ελληνική (στην αγγλική για τους φοιτητές του Erasmus)

Ι. ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ -ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ (50%)

• Γραπτή Εξέταση με Ερωτήσεις Σύντομης Απάντησης και Δοκιμασία Πολλαπλής Επιλογής ή/και
  • Γραπτή Εξέταση με Ερωτήσεις Εκτεταμένης Απάντησης

ΙΙ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ (50%)

• Γραπτή εξέταση με Επίλυση Ασκήσεων και Προβλημάτων (35%)
  • Παράδοση γραπτών ατομικών εργασιών οι οποίες περιλαμβάνουν επίλυση προβλημάτων των εργαστηριακών ασκήσεων (15% )

• Παπαδοπούλου-Βρυνιώτη Κ., 2014. Σημειώσεις Θεμάτων ΚΑΡΣΤΙΚΗΣ ΓΕΩΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ - ΑΡΧΩΝ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΑΣ. Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος ΕΚΠΑ, Τομέας Γεωγραφίας & Κλιματολογίας, σελ. 168, ISBN 978-960-508-058-7.
  • Bogli, A., 1980. Karst hydrology and physical speleology. Springer-Verlag, p. 284.
  • Derek, F. & Williams, P., 2007. Karst Hydrogeology and Geomorphology, John Wiley & Sons, p. 562.
  • Gillieson, D., 1996. Caves: Processes development and management, Blackwell Oxford, p. 324p
  • Gunn, J., 2004. Encyclopedia of Caves and Karst Science, Taylor and Francis, p. 928.

Συναφή Επιστημονικά Περιοδικά: