Ε5211 - ΜΕΘΟΔΟΙ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΠΕΤΡΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΕΥΜΑΤΩΝ - ΡΕΥΣΤΑ ΕΓΚΛΕΙΣΜΑΤΑ

Σ. Κίλιας, Καθηγ.

Χ. Βασιλάτος, Επίκ. Καθηγ.

Α. Γκοντελίτσας, Καθηγ.

Σ. Κίλιας, Καθηγ.

Χ. Βασιλάτος, Επίκ. Καθηγ.

Α. Γκοντελίτσας, Καθηγ.

Προπτυχιακό / ΣΤ’

Ειδικού Υποβάθρου, Ειδίκευσης Γενικών Γνώσεων, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Περιλαμβάνει διαλέξεις, ασκήσεις πράξης, εργαστηρια­κές ασκήσεις, άσκηση πεδίου
Oι πιστωτικές μονάδες απονέμονται ενιαία για το σύνολο του μαθήματος.
1 ώρα εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,

Χημείας (Α’ Εξάμηνο) [συστήνεται]
Συστηματική Ορυκτολογία (Β' Εξάμηνο) [συστήνεται]
Γεωχημεία (Δ’ Εξάμηνο) [συστήνεται].

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

Οι παραδόσεις του μαθήματος χωρίζονται σε δυο θεματικές ενότητες ως εξής:

Α) Μέθοδοι ανάλυσης πετρωμάτων και μεταλλευμάτων.

Περιλαμβάνει την παρουσίαση των σταδίων δειγματοληψίας και προετοιμασίας δειγμάτων προς ανάλυση, και η αλληλουχία των ενόργανων μεθόδων και τεχνικών που χρησιμοποιούνται για την χημική ανάλυση πετρωμάτων και μεταλλευμάτων. Παρουσιάζονται οι ενόργανες μέθοδοι και τεχνικές οπτικής μι- κροσκοπίας που χρησιμοποιούνται για την παρατήρηση και περιγραφή πετρωμάτων και μεταλλευμάτων, τον προσδιορισμό της ορυκτολογικής και χημικής σύστασης μεταλλεύματος με χρήση ηλεκτρονικής μικροσκοπίας, τον ποιοτικό ορυκτολογικό χαρακτηρισμό πετρωμάτων και μεταλλευμάτων με χρήση περιθλασιμετρίας ακτίνων Χ, και τεχνικών γεωχημικής ανάλυ- σης πετρωμάτων και διαλυμάτων.

Β) Ρευστά εγκλείσματα

Παρουσιάζονται οι βασικές έννοιες σχετικές με τα ρευστά εγκλείσματα και αναλύεται η χρησιμότητα της μελέτης τους στην κοιτασματολογική έρευνα, και αναλύονται οι μέθοδοι μικροθερμομετρικής ανάλυσης. Μελετώνται οι αλλαγές φάσεων που παρατηρούνται κατά την αλλαγή της θερμοκρασίας για την ερμηνεία των φυσικοχημικών συνθηκών σχηματισμού των ρευστών εγκλεισμάτων.

Β. Εργαστηριακές Ασκήσεις

Οι εργαστηριακές ασκήσεις περιλαμβάνουν την περιγραφή και αναγνώριση πετρωμάτων και ορυκτών μεταλλεύματος και πετρογραφικό και μεταλλογραφικό μικροσκόπιο, προετοιμασία μεταλλεύματος λατερίτη προς ορυκτολογική ανάλυση με περιθλασιμετρία ακτινών Χ (XRD) και αποτίμηση των αποτελεσμάτων, παρατήρηση δειγμάτων στο ηλεκτρονικό μικροσκόπιο σάρωσης (SEM-EDS), καθώς επίσης και χημική ανάλυση τους προς ποσοτικό προσδιορισμό των μεταλλικών στοιχείων που εμπεριέχονται σε αυτό. Επιπλέον, περιλαμβάνεται η παρατήρηση και ο εντοπισμός ρευστών εγκλεισμάτων σε μικροσκόπιο, καθώς και επίδειξη μικροθερμικών μετρήσεων σε ειδική τράπεζα.

Διαλέξεις και Εργαστηριακές ασκήσεις39 (3x13) ώρες
Κατ' οίκον εργασία41 ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης στα αγγλικά για φοιτητές Erasmus). Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από σειρά δοκιμασιών οι οποίες περιλαμβάνουν:

Ι. ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ (50%)

• Γραπτές εξετάσεις πολλαπλών απαντήσεων.

ΙΙ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ (50%)

• Εφαρμογή αναλυτικών μεθόδων και συγγραφή σχετικών εκθέσεων κατά τη διάρκεια των εργαστηριακών ασκήσεων

• Οικονομου, Μ., 2000. Μέθοδοι ανάλυσης μεταλλευμάτων. ΕΚΠΑ, Αθήνα.
  • Κίλιας, Σ., 2016. Ρευστά εγκλείσματα: Εισαγωγή στη θεωρία και τις βασικές αρχές μικροθερμικής ανάλυσης ρευστών εγκλεισμάτων. Σημειώσεις μαθήματος, ΕΚΠΑ, Αθήνα

Συναφή Επιστημονικά Περιοδικά: