Ε7206 - ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΑΛΑΙΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ

Σ. Ρουσιάκης, Αναπλ. Καθηγ.

Γ. Λύρας, Αναπλ. Καθήγ.

Σ. Ρουσιάκης, Αναπλ. Καθηγ.

Γ. Λύρας, Αναπλ. Καθήγ.

Προπτυχιακό / Ζ’

Ειδικού Υποβάθρου, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Διαλέξεις και Εργαστηριακές Ασκήσεις
2 ώρες εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,

Μακροπαλαιοντολογίας (Υ2205) [συστήνεται].

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

• Τι είναι η εξέλιξη. Σύντομη ιστορική αναδρομή.
  • Βασικές θέσεις τις εξελικτικής θεωρίας του Δαρβίνου, Φυσική Επιλογή.
  • Βασικές αρχές της Νεοδαρβινικής Θεωρίας (ή Εξελικτικής Σύνθεσης).
  • Βασικές αρχές της Συστηματικής, το Δέντρο της Ζωής.
  • Τι είναι η φυλογένεση, μεθοδολογία και βασικές αρχές της κλαδιστικής, κλαδογράμματα.
  • Συμβάντα και τάσεις στις εξελικτικές γραμμές. Πρότυπα εξέλιξης μεταξύ διαφορετικών εξελικτικών γραμμών.
  • Η έννοια του είδους, μηχανισμοί ειδογένεσης.
  • Μηχανισμοί εξελικτικής αλλαγής, ρυθμός εξέλιξης, πρότυπα και αποτελέσματα της φυσικής επιλογής.
  • Αρχείο απολιθωμάτων, μικροεξέλιξη και μακροεξελικτικά φαινόμενα. Μαζικές εξαφανίσεις.
  • Ένταξη των πρωτευόντων στο εξελικτικό πλαίσιο. Ταξινόμηση των πρωτευόντων, "κατώτερα" και "ανώτερα" Πρωτεύοντα.
  • Απλόρρινοι, Κατάρρινοι.
  • Ανθρωπίδες. Βασικά στάδια της εξέλιξής τους (πρώιμα Hominini, αυστραλοπίθηκοι, Homo).
  • Εισαγωγή στην ανθρώπινη οστεολογία, προσαρμογές για δίποδη βάδιση.
  • Το αρχείο απολιθωμάτων πρωτευόντων του Ελληνικού χώρου.

Β. Ασκήσεις Πράξης και Εργαστηριακές Ασκήσεις

• Εφαρμογές κλαδιστικής ανάλυσης με χρήση παλαιοντολογικών μορφομετρικών δεδομένων (εφαρμογές με χρήση κατάλληλων λογισμικών, π.χ. Excel, PAST).
  • Εργαστηριακές ασκήσεις ανάλυσης επιλεγμένων εξελικτικών φαινομένων (π.χ. εξέλιξη των Ιππιδών, εξέλιξη των Κυνιδών).
  • Εισαγωγικές ασκήσεις στην ανθρώπινη οστεολογία. Αναγνώριση του φύλου και της ηλικίας με βάση οστεολογικά μορφομετρικά χαρακτηριστικά.
  • Πρακτικές ασκήσεις σε δείγματα του Μουσείου Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας για τη διάκριση με βάση τα διαγνωστικά τους χαρακτηριστικά βασικών ομάδων πρωτευόντων (Λεμούριοι, Τάρσιοι, Πλατύρρινοι, Κατάρρινοι, Αυστραλοπίθηκοι, είδη Homo). Προσδιορισμός οικογένειας/γένους/είδους με βάση τους χαρακτήρες

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 ώρες
Εργαστηριακές Ασκήσεις26 ώρες
Βιβλιογραφικές ασκήσεις28 ώρες
Σύνολο Μαθήματος
(25 ώρες φόρτου εργασίας ανά πιστωτική μονάδα)
100 ώρες

Γλώσσα Αξιολόγησης: Ελληνική (στην αγγλική για τους φοιτητές του Erasmus)

Ι. ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

• Οι φοιτητές εξετάζονται γραπτώς με ερωτήσεις ανάπτυξης ή/και πολλαπλής επιλογής (50%).

ΙΙ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ

• Στο εργαστηριακό τμήμα οι φοιτητές αξιολογούνται με βάση την επίδοσή τους στις γραπτές εξετάσεις (40%) που περιλαμβάνουν ταξινόμηση και προσδιορισμό βασικών τάξων πρωτευόντων μέσω εξέτασης δειγμάτων και με βάση την επίδοσή τους στις εργαστηριακές και βιβλιογραφικές ασκήσεις (10%).

Προτεεινόμενα Συγγράμματα:

• Ankel-Simons F. (2007). Primate Anatomy. An Introduction. Elsevier.
  • Delson E., Tattersall I., Van Couvering J. A. & Brooks A.S. (2000). Encyclopedia of human evolution and prehistory. Garland Publishing.
  • Fleagle J.G. (1998). Primate adaptation and evolution. Academic Press, 1-595.
  • Futuyma D.J. (2005). Evolution. Sinauer Associates, 1-603.
  • Lewin R. (2005). Human Evolution: An illustrated Introduction. Blackwell, Oxford, 1-277.
  • Skelton P. (1993). Evolution. A biological and palaeontological approach. 1-1064.

Διανέμονται φωτοτυπίες και εργασίες σε επιστημονικά περιοδικά (σε μορφή PDF), ειδικά εργασίες που αφορούν στα πρωτεύοντα του ελληνικού χώρου ή εργασίες που πραγματεύονται ειδικά θέματα εξελικτικής παλαιοντολογίας.