Ε7214 - ΓΕΩΦΥΣΙΚΗ ΡΕΥΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΟΜΕΝΗ ΣΕΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑ

Φ. Bαλλιανάτος, Καθηγ.

Γ. Καβύρης, Αναπλ. Καθηγ.

Κ. Παύλου, ΕΔΙΠ

Φ. Bαλλιανάτος, Καθηγ.

Γ. Καβύρης, Αναπλ. Καθηγ.

Κ. Παύλου, ΕΔΙΠ

Προπτυχιακό / Ζ’

Επιστημονικής Περιοχής, Ειδικού Υποβάθρου, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ – ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΡΑΞΗΣ
1 ώρες εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,

Γνώση Βασικών αρχών Γεωφυσικής και Σεισμολογίας
Φυσική (Υ1202)
Σεισμολογία (Υ3203)
Γεωφυσική (Υ4202)

Ελληνική

• Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

• Ελαστικότητα, σεισμοί και μικροσεισμική παρακολούθηση
  • Γραμμική ελαστικότητα και σεισμικά κύματα
  • Γεωμηχανικές ιδιότητες των σεισμών (ανάπτυξη πεπερασμένων ρωγμών, συνθήκες ανάπτυξης ρωγμών)
  • Εισαγωγή στη μικροσεισμική παρακολούθηση
  • Θεμελιώδης αρχές της ποροελαστικότητας- Γραμμικές σχέσεις τάσης-παραμόρφωσης σε ποροελαστικό μέσο
  • Παραμόρφωση σε μικρορωγμές και ρωγμές κορεσμένες σε ρευστά
  • Ροή ρευστών και δυναμική ποροελαστικότητα
  • Μη γραμμικά αποτελέσματα ποροελαστικών παραμορφώσεων (Παραμόρφωση πόρου και χώρου θραύσης, Εξάρτηση τάσεων από τις ελαστικές ιδιότητες, Μη γραμμική φύση του συντελεστή Biot-Willis, Μέγεθος σύζευξης ποροελαστικής τάσης, συντελεστές ενεργούς τάσης, εξάρτηση τάσης από τη διαπερατότητα του μέσου διάδοσης).
  • Σεισμικότητα και γραμμική διάχυση πορικής πίεσης
  • Μελέτη περίπτωσης: KTB
  • Γραμμική ανακούφιση της πορικής πίεσης ως μηχανισμός διέγερσης
  • Διεγειρόμενα μέτωπα σεισμικότητας- Μέτωπα σεισμικότητας και ποροελαστική σύζευξη
  • Σεισμικότητα σε υδραυλικά ετερογενή μέσα
  • Σεισμικότητα στην ευρύτερη περιοχή μεγάλων φραγμάτων
  • Σεισμική Ανισοτροπία και Ρευστά
  • Βασικές έννοιες σεισμικής ανισοτροπίας και σχάσης εγκαρσίων κυμάτων
  • Μέθοδοι Μέτρησης Παραμέτρων Σχάσης (χειρακτικές, ημιαυτόματες και πλήρως αυτόματες)
  • Επίδραση ρευστών στις παραμέτρους σχάσης εγκαρσίων κυμάτων
  • Μεταβολές παραμέτρων σχάσης εγκαρσίων κυμάτων
  • Σεισμικότητα κατά την έκχυση ρευστών

Β. Ασκήσεις Πράξης

• ΜΕΡΟΣ Α΄: Ασκήσεις μικροσεισμικής παρακολούθησης.

• ΜΕΡΟΣ B΄: Ασκήσεις στη σεισμικότητα και γραμμική διάχυ- ση πορικής πίεσης.

• ΜΕΡΟΣ Γ΄: Ασκήσεις στη σεισμική ανισοτροπία παρουσία ρευστών.

• ΜΕΡΟΣ Δ’: Ασκήσεις στη σεισμικότητα κατά την έκχυση ρευστών.

Παραδόσεις (Διαλέξεις)39 ώρες
Ασκήσεις Πράξης13 ώρες
Μη καθοδηγούμενη μελέτη44 ώρες

Η διαδικασία αξιολόγησης γίνεται στην ελληνική γλώσσα με τελική εξέταση στο σύνολο της ύλης και παρουσίαση ατομικής εργασίας σε συγκεκριμένη περίπτωση μελέτης:

Ι. ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ -ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ (50%)

• Γραπτή Εξέταση με Ερωτήσεις Σύντομης Απάντησης και
  • Ατομική Εργασία

ΙΙ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ (50%)

• Γραπτή εξέταση με Επίλυση Ασκήσεων και Προβλημάτων

• Α. Τσελέντης, Σύγχρονη σεισμολογία, [Κωδ. ΕΥΔΟΞΟΣ: 9774]
  • Β. Κ. Παπαζάχος, Γ.Φ. Καρακαΐσης, Π. Μ. Χατζηδημητρίου, Εισαγωγή στη σεισμολογία, [Κωδ. ΕΥΔΟΞΟΣ: 11254]
  • S. Shapiro, 2015. Fluid-Induced Seismicity. Cambridge:
  • Cambridge University Press,

doi : 10.1017/CBO9781139051132

• D. J. Furbish, 1997. Fluid Physics in Geology. Oxford University
  • Press

• H.K. Gupta and B.K. Rastogi, 1976. Dams and earthquakes. Elsevier Scientific Publishing Co., 229.
  • H.K. Gupta, 2018. Review: Reservoir Triggered Seismicity (RTS) at Koyna, India, over the Past 50 Yrs, Bull. Seism. Soc., 108 (5B): 2907-2918.
  • G. Michas , F. Vallianatos Modelling earthquake diffusion as a Continuous-Time Random Walk with Fractional Kinetics: The case of the 2001 Agios Ioannis earthquake swarm (Corinth Rift), Geophysical Journal International 215(1), 2018 , DOI: 10.1093/gji/ggy282
  • G. Michas, F. Vallianatos, Scaling properties and anomalous diffusion of the Florina micro-seismic activity: Fluid driven?, Geomechanics for Energy and the Environment, 2019, doi : 10.1016/j.gete.2019.100155
  • G. Kaviris, I. Spingos, V. Kapetanidis, P. Papadimitriou, N. Voulgaris and K. Makropoulos, 2017. Upper crust seismic anisotropy study and temporal variations of shear-wave splitting parameters in the western Gulf of Corinth (Greece) during 2013. Physics of the Earth and Planetary Interiors, 269, 148–164.
  • G. Kaviris, C. Millas, I. Spingos, V. Kapetanidis, I. Fountoulakis, P. Papadimitriou, N. Voulgaris and K. Makropoulos, 2018. Observations of shear-wave splitting parameters in the Western Gulf of Corinth focusing on the 2014 Mw=5.0 earthquake. Physics of the Earth and Planetary Interiors, 282, 60-76. doi: 10.1016/j.pepi.2018.07.005
  • K. Pavlou, G. Kaviris, K. Chousianitis, G. Drakatos, V. Kouskouna and K. Makropoulos, 2013. Seismic hazard assessment in Polyphyto Dam area (NW Greece) and its relation with the “unexpected” earthquake of 13 May 1995 (Ms = 6.5, NW Greece). Nat. Hazards Earth Syst. Sci., 13, p. 141–149.
  • K. Pavlou, Drakatos G, Kouskouna V, Makropoulos K, Kranis  H., 2016. Seismicity study in Pournari reservoir area (W. Greece) 1981-2010. J Seismol. 2016;DOI:10.1007/s10950-016- 9552-1.
  • K. Pavlou, 2019. Relationship between Observed Seismicity and Water Level Fluctuations in Polyphyto Dam Area (North Greece). Journal of Geography, Environment and Earth Science International, 1-10.
  • I. Spingos, G. Kaviris, C. Millas, P. Papadimitriou and N. Voulgaris, 2019. Pytheas: An open-source software solution for local shear-wave splitting studies. Computers & Geosciences, in press. doi.org/10.1016/j.cageo.2019, 104346.

Συναφή Επιστημονικά Περιοδικά: