Ε7217 - ΟΡΥΚΤΟΙ ΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ

Χ. Βασιλάτος, Επίκ. Καθηγ.

Σ. Κίλιας, Καθηγ.

Χ. Βασιλάτος, Επίκ. Καθηγ.

Προπτυχιακό / Ζ’

Ειδικού Υποβάθρου, Ειδίκευσης Γενικών Γνώσεων, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Περιλαμβάνει διαλέξεις, ασκήσεις πράξης, εργαστηρια­κές ασκήσεις, άσκηση υπαίθρου
Oι πιστωτικές μονάδες απονέμονται ενιαία για το σύνολο του μαθήματος.

2 ώρες εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,

Συστηματική Ορυκτολογία- Ορυκτοδιαγνωστι κή (Υ2202)[συστήνεται]
Πετρολογίας Ιζηματογενών Πετρωμάτων (Υ3202) [συστήνεται]
Γεωχημεία (Υ4203) [συστήνεται].

Το μάθημα προσφέρεται σε φοιτητές Erasmus & CIVIS:

Εισαγωγή στις πηγές παραγωγής ενέργειας διεθνώς. Τι ισχύει στην Ελλάδα. Ορισμοί και ορολογία. Ενεργειακές Πρώτες Ύλες και Ενεργειακά Μέταλλα. Ενεργειακή Μετάβαση και μηδενικό ισοζύγιο CO2. Γαιάνθρακες. Κοιτασματολογική έρευνα γαιανθράκων. Η λιγνιτογένεση στην Ελλάδα. Ανόργανα & οργανικά συστατικά στους γαιάνθρακες. Αέρια στους γαιάνθρακες. Αποθείωση. Τεχνολογίες CCS. Σύσταση & αξιολόγηση στείρων υλικών και παραπροϊόντων καύσης γαιανθράκων. Υδρογονάνθρακες. Δομή πετρελαιοβιομηχανίας. Γένεση - μετανάστευση πετρελαίου. Γεωλογικά χαρακτηριστικά πετρελαιοφόρων λεκανών. Θύλακες πετρελαίου και φυσικού αερίου. Η έρευνα υδρογονανθράκων στον Ελλαδικό χώρο. Σχιστολιθικό πετρέλαιο και φυσικό αέριο. Πετρελαιούχες άμμοι. Κοιτασματολογία και χρήση των ραδιενεργών μεταλλευμάτων - Εμφανίσεις ραδιενεργών ορυκτών στην Ελλάδα. Έρευνα αξιολόγηση και αξιοποίηση των γεωθερμικών πεδίων. Γεωχημεία των γεωθερμικών ρευστών. Η γεωθερμική ενέργεια στην Ελλάδα. Μεγάλα και μικρά Υδροηλεκτρικά έργα και δανειοταμιευτήρες. Ο ρόλος της Γεωλογίας στην ενεργειακή αξιοποίηση της Βιομάζας. Μπλέ και πράσινο υδρογόνο – Κυψέλες καυσίμου, Απαιτήσεις των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας σε Ορυκτές Πρώτες Ύλες. Η γεωλογία των κοιτασμάτων των ενεργειακών μετάλλων. Περιβαλλοντικά θέματα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας και κοινωνική αποδοχή. Οι ενεργειακές πρώτες ύλες και τα και οι μεταβολές στις χρήσεις των ορυκτών πόρων μετά την Μετάβαση.

Β. Εργαστηριακές Ασκήσεις

Εργαστηριακές ασκήσεις που αφορούν τον υπολογισμό αποθεμάτων, τη μελέτη εκμεταλλευσιμότητας ενός κοιτάσματος ενεργειακών πρώτων υλών, τη σχεδίαση κοιτασματολογικών τομών με βάση γεωτρητικά δεδομένα, την επιλογή κατάλληλων περιοχών για διενέργεια έρευνας με γεωλογικά κριτήρια, τη μακροσκοπική αναγνώριση διαφόρων τύπων γαιανθράκων, τον προσδιορισμό και πιθανή χρήση των ανόργανων ορυκτών που συνοδεύουν το λιγνίτη, καθώς και των προϊόντων που προκύπτουν από την καύση του, ιπτάμενη τέφρα και συνθετική γύψος. Υπολογισμοί μάζας αποβλήτων, αποθείωση και CCS. Γεωχημικές μέθοδοι στην έρευνα υδρογονανθράκων.

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 (2x13) ώρες
Εργαστηριακές Ασκήσεις26 (2x13) ώρες
Κατ' οίκον εργασία38 ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης στα αγγλικά για φοιτητές Erasmus & CIVIS). Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από σειρά δοκιμασιών οι οποίες περιλαμβάνουν:

Ι. ΈΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

• Συγγραφή έκθεσης με τη μορφή ανασκόπισης σε θέματα που αφορούν τα Βιομηχανικά Ορυκτά και Πετρώμα- τα και δημόσια παρουσίαση της ενώπιον όλων των φοιτητών που παρακολουθούν το μάθημα.

ΙΙ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (40%)

• Επίλυση προβλημάτων και συγγραφή σχετικών εκθέσεων κατά τη διάρκεια των εργαστηριακών ασκήσεων

• Cassedy S.E., Grossman Z.P. Introduction to Energy:  Resources, Technology, and Society (3rd Edition) 386 pages (2017)
  • Πολυζάκης Α. Ενέργεια, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη (2020)
  • Hanjalić K., Van de Krol R. Lekić A. Sustainable Energy Technologies. 386 pages, Springer (2008)
  • Stamatakis M. & Vasilatos C. Laboratory booklet of the course Energy Resources (2017).

Συναφή επιστημονικά περιοδικά: