Ε7218 - ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΟΡΥΚΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΟΛΟΓΙΑ

Π. Πομώνης, Καθηγ.

Προπτυχιακό / Ζ’

Ειδικού Υπόβαθρου, Ειδίκευσης Γενικών Γνώσεων, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Περιλαμβάνει διαλέξεις, πρακτικές ασκήσεις, άσκηση υπαίθρου.
Oι πιστωτικές μονάδες απονέμονται ενιαία για το σύνολο του μαθήματος.

1 ώρα εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,
4 πιστωτικές μονάδες

Ορυκτολογία-Κρυσταλλογραφία (Υ1205) [συστήνεται]
Συστηματική Ορυκτολογία - Ορυκτοδιαγνωστική (Υ2202) [συστήνεται]

(Προφορική και γραπτή σύνοψη στην Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ισπανική)

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

Οι παραδόσεις του μαθήματος περιλαμβάνουν:

1. ) Δομικοί και διακοσμητικοί λίθοι. Αδρανή υλικά – Αρχαιο- μετρία και Πετρολογία. Μάρμαρα, κεραμικά και πυρίμαχα υλικά. Λιπάσματα. Μονοκρύσταλλοι. Μονωτικά υλικά. Προσθετικά υλικά. Συνδετικά υλικά‐κονίες. Εισαγωγή στη Γεμολογία. Πολύτιμοι λίθοι. Πολύτιμοι Λίθοι στην Ελλάδα – Συνθήκες γένεσης Υαλουργία. Χρωστικές. Ιδιότητες των ορυκτών και πετρωμάτων, σε σχέση με τις εφαρμογές τους: αδάμας, αλουνίτης, αμίαντος, ασβεστόλιθοι, άστριοι, βωξίτης, γραφίτης, εβαπορίτες, ζεόλιθοι, κυανίτης, μαγνησίτης, μαρμαρυγίες, ολιβίνης, περλίτης, σμύριδα, τάλκης, φθορίτης, χαλαζίας. Μεταλλικά ορυκτά. Ορυκτολογία εξαλλοιώσεων – Χρήσεις δευτερογενών (επιγενετικών και υπεργενετικών) ορυκτών. Δημιουργία αποθέσεων και πε- ριοχές παραγωγής βιομηχανικών ορυκτών και πετρωμά- των στην Ελλάδα.

β) Τρόποι δειγματοληψίας υπαίθρου, γεωτρήσεων, μεταλλουργικής επεξεργασίας. Κονιοποίηση, διαχωρισμός ορυκτών (κοκκομετρία, βαρυτικός – βαρέα υγρά, υδρομηχανικός, μαγνητικός) και διαλυτοποίηση. Εισαγωγή σε κλασικές και ενόργανες μεθόδους χημικής και κρυσταλλοδομικής ανάλυσης και γεωχρονολόγησης ορυκτών και πετρωμάτων. Φασματοφωτοσκοπικές, θερμικές, ακτινοσκοπικές μέθοδοι.

γ) Εισαγωγή στην Περιβαλλοντική και Ιατρική Ορυκτολογία. Ορυκτά και φυσικά οικοσυστήματα. Βιο‐ορυκτολογία. Ο- ρυκτολογία ανθρωπογενώς τροποποιημένου περιβάλλον- τος. Ορυκτά και Μόλυνση του Περιβάλλοντος σε μεταλλευτικές περιοχές. Ορυκτολογία κρίσιμων μετάλλων και τοξικότητα. Ορυκτά και ορυκτοειδή στον οργανισμό έμβιων όντων.

Β. Εργαστηριακέε Ασκήσεις

Οι εργαστηριακές ασκήσεις περιλαμβάνουν παραδείγματα ταξινόμησης Ορυκτών και Πετρωμάτων κατά χρήσεις (Διήθηση, Κεραμικά και πυρίμαχα υλικά, Λειαντικά, Λιπάσματα, Μονο- κρύσταλλοι, Μονωτικά υλικά, Προσθετικά υλικά, Συνδετικά υλικά – κονίες, Υαλουργία). Επίσκεψη στο Κέντρο Λίθου και σε Χώρο πώλησης και επεξεργασίας δομικών/διακοσμητικών πε- τρωμάτων. Αναγνώριση Πολύτιμων λίθων. Μακροσκοπική και μικροσκοπική αναγνώριση ορυκτών υδροθερμικών εξαλλοιώσεων και ορυκτών κρίσιμων μετάλλων

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 (2x13) ώρες
Εργαστηριακές Ασκήσεις13 (1x13) ώρες
Κατ' οίκον εργασία27 ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην ελληνική γλώσσα. Υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης στα αγγλικά για φοιτητές Erasmus. Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από:

Ι. Γραπτές εξετάσεις

• Τελική γραπτή εξέταση με ερωτήσεις σύντομης απάντησης (60% του τελικού βαθμού)

ΙΙ. Εργαστηριακές εξετάσεις

• Εξέταση ταξινόμησης Ορυκτών και Πετρωμάτων κατά χρήσεις. Αναγνώριση Πολύτιμων λίθων και ορυκτών υδροθερμικών εξαλλοιώσεων και κρίσιμων μετάλλων (40% του τελικού βαθμού).