Ε8201 - ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΓΕΩΦΥΣΙΚΗ

Ι. Αλεξόπουλος, Αναπλ. Καθηγ.

Ν. Bούλγαρης, Καθηγ.

Φ. Βαλλιανάτος, Καθηγ.

Α. Τζάνης, Καθηγ.

Ι. Αλεξόπουλος, Αναπλ. Καθηγ.

Β. Σακκάς, ΕΔΙΠ

Σ. Χάϊλας, ΕΤΕΠ (εργ. συνεπικούρηση)

Προπτυχιακό / Ζ’

Επιστημονικής Περιοχής, Ειδικού Υποβάθρου, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Παραδόσεις (θεωρητικές διαλέξεις), Ασκήσεις Πράξης και Ασκήσεις Πεδίου (υπαίθρου).
Οι πιστωτικές μονάδες απονέμονται ενιαία για το σύνολο του μαθήματος

1 ώρα εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,
4 πιστωτικές μονάδες .

Εφαρμοσμένη Γεωφυσική (Υ7203) [συστήνεται]

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος (Θεωρητική κατάρτιση)

• Βαρυτική διασκόπηση: Εντοπισμός ρηγμάτων, χαρτογράφη­ση της επαφής του υπερκείμενου καλύμματος/υποβάθρου, έρευνα σε χώρους υγειονομικής ταφής, εντοπισμός κοιλοτή­των κ.ά.
  • Μαγνητική διασκόπηση: Ανίχνευση θαμμένων μεταλλικών αντικειμένων, αρχαιολογικές εφαρμογές κ.ά.
  • Γεωσεισμική διασκόπηση: Χαρτογράφηση ρηξιγενών ζωνών, εφαρμογή λιθοσεισμικών τομών σε υδρογεωλογικές μελέτες, διερεύνηση του υποβάθρου, σχέση σεισμικής ταχύτητας και αντοχής πετρωμάτων-ελαστικές σταθερές, γεωτεχνικές μελέτες, κ.ά. Γεωσεισμική διασκόπηση σε γεωτρήσεις: Τεχνικές, εφαρμογές και παραδείγματα στη γεωτεχνική μηχανική.
  • Μέθοδοι ειδικής αντίστασης και επαγόμενης πόλωσης: Χαρτογράφηση περιοχών χημικής μόλυνσης, διερεύνηση και καθορισμός ένυδρων κορεσμένων ζωνών σε κατολισθήσεις, εντοπισμός ρωγμών και σπηλαίων, διερεύνηση & αξιολόγηση υδροφόρου ορίζοντα, χαρτογράφηση βιομηχανικής μόλυνσης, υπόγεια ροή νερού κ.ά.
  • Ηλεκτρομαγνητικές μέθοδοι: μέθοδοι πεδίου συχνότητας, συστήματα μικρού αριθμού επαγωγής, μέθοδοι πεδίου χρόνου, εφαρμογές και παραδείγματα. Γεωραντάρ: Ανίχνευση θαμμένων αντικειμένων, εντοπισμό ρηγμάτων, υδρογεωλογία, απεικόνιση υποβάθρου, απεικόνιση/χαρτογράφηση διαρροών και χημικής μόλυνσης, αρχαιολογία, κ.ά.
  • Διαγραφίες σε γεωτρήσεις. Μεθοδολογίες, τεχνικές μετρήσεων, επεξεργασία, ερμηνεία και αξιολόγηση. Παραδείγματα και εφαρμογές

Β. Ασκήσεις Πράξης

• Περιλαμβάνουν ανάλυση και ερμηνεία δεδομένων με χρήση εξειδικευμένου λογισμικού Η/Υ και σύνταξη εκθέσεων.
  • Οι εκπαιδευόμενοι ασκούνται και παρουσιάζουν και υποστηρίζουν εργασίες που τους ανατίθενται.

Γ. Ασκήσεις Πεδίου (Υπαίθρου)

Εκτελούνται ασκήσεις πεδίου σε θέσεις όπου εκτελούνται γεωτεχνικά έργα.

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 (2x13)ώρες
Ασκήσεις Πράξης11 (1x11) ώρες
Ασκήσεις Πεδίου (Υπαίθρου)8 ώρες
Προετοιμασία αξιολόγησης55 (5x11) ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην Ελληνική γλώσσα (στην αγγλική για αλλοδαπούς φοιτητές Erasmus).

Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από:

Ι. ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ - ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ (50%)

• Προφορική Εξέταση

ΙΙ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ (50%)

• Προφορική εξέταση στην υποστήριξη της εργασίας που τους έχει ανατεθεί, επί των Ασκήσεων πράξης

• Εφαρμοσμένη Γεωφυσική, Τσελέντης Άκης, Παρασκευόπου- λος Π. [Κωδ. ΕΥΔΟ-ΞΟΣ: 50659068]
  • Λούης, Ι., 2004. «Εισαγωγικά Μαθήματα στην Διερευνητική Γεωφυσική», ανέκδοτο βιβλίο, 245 σελ., διανέμεται δωρεάν.
  • Παπαδόπουλος, T., 2010, «Εισαγωγή στη Γεωφυσική», Εκδό- σεις Νέων Τεχνολογι-ών, ISBN 978-960-6759-49-9, 2010, 249 σελ., (Κωδ. ΕΥΔΟΞΟΣ: 33093728)
  • Reynolds, J, M., 2011. An Introduction to Applied and Environmental Geophysics, 2nd Edition, ISBN: 978-0-471- 48535-3.
  • Telford, W. M., Geldart, L. P., Sheriff, R. E., 1990, Applied Geophysics, 2nd edition, Cambridge University Press.