Ε8207 - ΟΡΥΚΤΕΣ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Σ. Κίλιας, Καθηγ.

Α. Αργυράκη, Καθηγ.

Χ. Βασιλάτος, Επίκ. Καθηγ.

Σ. Κίλιας, Καθηγ.

Α. Αργυράκη, Καθηγ.

Χ. Βασιλάτος, Επίκ. Καθηγ.

Προπτυχιακό / Ζ’

Ειδικού Υποβάθρου, Ειδίκευσης, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Περιλαμβάνει διαλέξεις, ασκήσεις πράξης, εργαστηρια­κές ασκήσεις, άσκηση πεδίου.
Oι πιστωτικές μονάδες απονέμονται ενιαία για το σύνολο του μαθήματος

1 ώρα εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,

Γεωλογία Μαγματικών και Υδροθερμικών Κοιτασμάτων (ΣΤ' Εξάμηνο) [συστήνεται]
Γεωχημείας (Δ’ Εξάμηνο) [συστήνεται]

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

Το μάθημα θα διαιρεθεί στις παρακάτω θεματικές ενότητες:

• Νομοθετικό πλαίσιο σχετικά με την αξιοποίηση των ΟΠΥ.
    Αφορά στις επιπτώσεις της εκμετάλλευσης των ΟΠΥ στο περιβάλλον και την ορθολογική διαχείριση τους, και το νομοθετικό πλαίσιο που σχετίζεται με την μεταλλευτική και λατομική δραστηριότητα. Συγκεκριμένα θα γίνει αναφορά στην εθνική πολιτική για την αξιοποίηση των ΟΠΥ και τις σχετικές νομοθετικές διατάξεις σχετικά με την εκμετάλλευση κοιτασμάτων καθώς και το νέο μεταλλευτικό και λατομικό κώδικα, θα αναλυθούν οι διάφοροι μέθοδοι εξόρυξης αναφορικά με τα περιβαλλοντικά τους προβλήματα, καθώς και τα μεταλλευτικά απόβλητα.
  • Κυκλική οικονομία και διαχείριση μεταλλευτικών αποβλήτων.
    Αφορά στην χρήση των ΟΠΥ (πράσινα ορυκτά) σε εφαρμογές περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος, για την διαχείριση μεταλλευ- τικών απόβλητων. Θα αναλυθούν τα περιβαλλοντικά προβλήματα που έχουν κληροδοτηθεί από την προηγούμενη εκμετάλλευση των ΟΠΥ καθώς και οι μέθοδοι περιβαλλοντικής αποκα- τάστασης, θα μελετηθεί η δευτερογενής χρήση ΟΠΥ και η ανακύκλωση τους.
  • Ενεργειακές ΟΠΥ και περιβάλλον.
    Αναλύεται ο ρόλος των ΟΠΥ στην ανάπτυξη νέων βιώσιμων τε- χνολογιών προς παραγωγή ενέργειας. Θα μελετηθεί ο ρόλος των ΟΠΥ που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες και θα αναλυθούν οι νέες τάσεις στην αξιοποίηση των ΟΠΥ σε σχέση με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Θα αναλυθεί ο ρόλος της Ευ- ρωπαϊκής Ένωσης και οι ακολουθούμενες πολιτικές για κρίσιμες ορυκτές πρώτες ύλες.

Β. Ασκήσεις Πράξης και Εργαστηριακές Ασκήσεις

Οι ασκήσεις πράξεις περιλαμβάνουν παραδείγματα σύνταξης Μελετών Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, πειράματα προσρόφησης βαρέων μετάλλων με χρήση γεω-υλικών και αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας τους ως μέθοδοι απορρύπανσης, ασκήσεις εκτίμησης περιβαλλοντικών επιπτώσεων κατά την εκμετάλλευση των ενεργειακών ΟΠΥ. Επιπλέον οι φοιτητές θα εκπονήσουν ομαδικές εργασίες με θέματα περιβαλλοντικών επιπτώσεων και σχέδια αποκατάστασης σε δεδομένες περιπτώσεις, τις οποίες και θα παρουσιάσουν.

Παραδόσεις (Διαλέξεις) & Ασκήσεις Πράξης39 (3x13) ώρες
Kατ' οίκον εργασία41 ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει δυ- νατότητα αξιολόγησης στα αγγλικά για φοιτητές Erasmus). Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από σειρά δοκιμασιών οι οποίες περιλαμβάνουν:

Ι. Γραπτές εξετάσεις

• Τελική γραπτή ή προφορική εξέταση με ερωτήσεις σύν- τομης απάντησης και υπολογιστικά προβλήματα (80% του τελικού βαθμού).

ΙΙ. Εργαστηριακές ασκήσεις

• Επίλυση προβλημάτων κατά τη διάρκεια των ασκήσεων πράξης, παράδοση εργαστηριακών εργασιών με μορφή εκθέσεων πεπραγμένων με υπολογισμούς (20% του τελικού βαθμού).

• Wood, B., 2017. Mineral Resources and Sustainability, in Elements, Volume 13, Number 5. Mineralogical Society of America.
  • Eby, G. Ν. (2011) Αρχές Περιβαλλοντικής Γεωχημείας (Μετά- φραση Λιοδάκης, Δ. Πεντάρη) Εκδόσεις Κωσταράκη, Αθήνα.
  • Φιλιππίδης Α. & Καντηράνης Ν., (2012) Ορυκτές πρώτες ύλες και περιβάλλον, Τμήμα Γεωλογίας, ΑΠΘ, Θεσσαλονίκη.
  • Prasad M.N.V., de Campos Fava P.J., Maiti S.K. (2018): Bio- Geotechnologies for mine site rehabilitation, Elsevier Inc.
  • Khalid, S., Shahid, M., Niazi, N.K., Murtaza, B., Bibi, I., Dumat, C., 2016. A comparison of technologies for remediation of heavy metal contaminated soils. J. Geochemical Explor. https://doi.org/10.1016/j.gexplo.2016.11.021

Συναφή Επιστημονικά Περιοδικά: