Ε8215 - ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΓΕΩΦΥΣΙΚΗ ΣΤΗ ΓΕΩΛΟΓΙΑ

Επιστημονικής Περιοχής, Ειδικού Υποβάθρου, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ – ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΡΑΞΗΣ – ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΕΔΙΟΥ
1 ώρα εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,

Κρίνονται απαραίτητες οι γνώσεις (επιτυχή παρακολούθηση) των μαθημάτων:
Υ3205-Τεκτονική Γεωλογία,
Υ4202-Γεωφυσική,
Υ6203-Γεωλογική Χαρτογράφηση,
Υ6205-Γεωλογία Μαγματικών και Υδροθερμικών κοιτασμάτων,
Υ7203-Εφαρμοσμένη Γεωφυσική

Ελληνική

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

• Ρόλος και εφαρμογές της Γεωφυσικής Επιστήμης στη Γεω­λογία και το Γεωπεριβάλλον. Παρουσίαση γεωλογικών προ­βλημάτων στα οποία η γεωφυσική μπορεί να συνεισφέρει.
  • Λήψη γεωφυσικών μετρήσεων: Παρουσίαση των διαθέσι­μων φορητών γεωφυσικών επιστημονικών συσκευών. Πα­ρουσίαση και ανάλυση της ορθής διαδικασίας επί για τη λή­ψης γεωφυσικών μετρήσεων για ποιοτικά δεδομένα (μη ‘θορυβώδη’), ανάλογα με την επιλεγείσα τεχνική και την πε­ριοχή μελέτης. Μέτρα ασφαλείας, παρου-σίαση και τρόποι αντιμετώπισης πιθανών προβλημάτων.
  • Συσχέτιση γεωλογικών σχηματισμών/ιδιοτήτων με τις μετρηθείσες φυσικές παραμέτρους: Παραδείγματα και ανά­λυση του τρόπου και του βαθμού διαφοροποίησης των με­τρούμενων φυσικών παραμέτρων με βάση τα χαρακτηριστι­κά των κατά τόπους γεωλογικών σχηματισμών. Τρόποι με­τρησης των φυσικών παραμέτρων πετρωμάτων για γεωλογι­κή βαθμονόμηση των αποτελεσμάτων.
  • Τρόπος επιλογής της γεωφυσικής μεθόδου/τεχνικής: Αρχές και βασικοί περιορισμοί των επιμέρους τεχνικών. Χαρακτηρι­στικές εφαρμογές και παραδείγματα, με έμφαση την επίλυ­ση γεωλογικών/υδρογεωλογικών προβλημάτων.
  • Τρόποι επεξεργασίας και παρουσίασης των γεωφυσικών απότελεσμάτων με βάση το εκάστοτε γεωλογικό πρόβλημα. Τρόποι αξιολόγησης της ποιότητας των δεδομένων υπαί­θρου και αποφυγή ενσωμάτωσης προβληματικών δεδομέ­νων.
  • Παρουσίαση εφαρμοσμένων γεωφυσικών ερευνών και μελετών για την επίλυση γεωλογικών προβλημάτων, ανάλυ­ση και αξιολόγηση του τρόπου προσέγγισης, παρουσίαση των προβλημάτων κατά τη λήψη, επεξεργασία - αξιολόγηση - παρουσίαση των δεδομένων και αποτελεσμάτων.
  • Τρόποι προσέγγισης και παραδείγματα συνδυαστικής και συγκριτικής εφαρμογής πολλαπλών γεωφυσικών τεχνικών. Συνδυαστική γεωλογική προσέγγιση και αξιολόγηση των δια­φορετικών φυσικών παραμέτρων που θα μελετηθούν. Επιλο­γή των εκάστοτε καταλληλότερων δεδομένων αλλά και των απεικονιστικών μεθόδων με σκοπό την καλύτερη ανάδειξη των αποτελεσμάτων.

Β. Ασκήσεις Πράξης

Περιλαμβάνουν επεξεργασία, ανάλυση και ερμηνεία γεωφυσικών δεδομένων με χρήση εξειδικευμένων λογισμικών, συνδυαστική αξιολόγηση με γεωλογικά δεδομένα και σύνταξη εκθέσεων.

Γ. Ασκήσεις Πεδίου (Υπαίθρου)

Εξοικείωση με τον φορητό γεωφυσικό εξοπλισμό, με μετρή­σεις πεδίου σε επιλεγμένες θέσεις.

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 (2x13) ώρες
Ασκήσεις Πράξης11 (1x11) ώρες
Ασκήσεις Πεδίου (Υπαίθρου)8 ώρες
Προετοιμασία για τελική αξιο­λόγησης (εξετάσεις)55 (5x11) ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην Ελληνική γλώσσα, ενώ για άλ­λοδαπούς φοιτητές εξ Ευρώπης (Erasmus) υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης και στην Αγγλική.
Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από σειρά δοκιμασιών οι οποίες περιλαμβάνουν:

• Γραπτή εξέταση επί της της θεωρητικής κατάρτισης στο τέλος του εξαμήνου (κύρια) ή/και κατά τον Σεπτέμβριο (επαναληπτική), με ποσοστό 50% επί του τελικού βαθ­μού. Η θεματολογία περιλαμβάνει μίγμα ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, σύντομης απάντησης και εκτενούς ανάπτυξης.
  • Προφορική εξέταση στην υποστήριξη επίλυσης γεωλογι­κών προβλημάτων με βάση τις ασκήσεις πράξης, με ποσοστό 50% επί του τελικού βαθμού.

• Everett, M.K., 2013. Near-surface Applied Geophysics, Cambridge University Press
  • Fairhead J.D., 2015. Advances in Gravity and Magnetic Processing and Interpretation. EAGE Publications, The Netherlands, 338p. ISBN 978-94-6282-175-0
  • Hinze, W.J., Von Frese, R.R., Saad, A.H., 2013. Gravity and Magnetic Exploration, Cambridge University Press.
  • Milsom J. & Eriksen A., 2011. Field Geophysics, Vol. 36, Wiley-John Wiley & Sons, 287p. ISBN: 978-0-470-74984-5
  • Reynolds, J, M., 2011. An Introduction to Applied and Environmental Geophysics, 2nd Edition, ISBN: 978-0-471- 48535-3.
  • Telford, W.M., Geldart, L.P. and Sheriff, 1990, R.E., Applied Geophysics, 2nd Edition, Cambridge University Press.
  • Τσελέντης, Γ-Α., και Παρασκευόπουλος, Π., Εφαρμοσμένη Γεωφυσική, [Κωδ. ΕΥΔΟΞΟΣ: 50659068]

Προαιρετική βιβλιογραφία για περεταίρω μελέτη: Όλα τα βιβλία είναι προσβάσιμα στην βιβλιοθήκη της Σχολής Θετικών Επιστημών, ή διαθέσιμα σε ηλεκτρονική μορφή:

• Long L.T. & Kaufmann R.D., 2013. Acquisition and Analysis of Terrestrial Gravity Data. Cambridge University Press, 169p. ISBN: 978-1-107-02413-7
  • Lowrie, W., 2007, Fundamentals of Geophysics Cambridge University Press.