Ε8219 - ΕΡΕΥΝΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ-ΙΖΗΜΑΤΟΓΕΝΕΙΣ ΛΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΛΑΪΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

Χ. Ντρίνια, Καθηγ.

Χ. Κράνης, Αναπλ. Καθηγ.

Ι. Παναγιωτόπουλος, Επίκ. Καθηγ.

Γ. Κοντακιώτης, ΕΔΙΠ

Π. Μακρή, ΕΔΙΠ

Χ. Ντρίνια, Καθηγ.

Χ. Κράνης, Αναπλ. Καθηγ.

Ι. Παναγιωτόπουλος, Επίκ. Καθηγ.

Γ. Κοντακιώτης, ΕΔΙΠ

Π. Μακρή, ΕΔΙΠ

Προπτυχιακό / Ζ’

Επιστημονικής Περιοχής, Ειδικού υποβάθρου και ανάπτυξης δεξιοτήτων

Διαλέξεις και Εργαστηριακές Ασκήσεις
1 ώρα εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,
4 πιστωτικές μονάδες

Τεκτονική Γεωλογία (Υ3205)[συστήνεται]
Ιζηματογενή Περιβάλλοντα και Διεργασίες (Υ4206) [συστήνεται]
Εφαρμοσμένη Γεωφυσική (Υ7203) [συστήνεται]

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

• Εισαγωγή στην αλυσίδα αξιών (value chain) στην έρευνα και εκμετάλλευση Υ/Α. Ο ρόλος και η συμμετοχή του Γεωλόγου Πετρελαίων στις φάσεις Εξερεύνησης (exploration), εκτίμησης (appraisal), ανάπτυξης (development), παραγωγής (production), βελτίωσης και αύξησης αποθεμάτων (reserve addition and growth).
  • Εισαγωγή στην έννοια του πετρελαϊκού σεναρίου (petroleum play) και του πετρελαϊκού συστήματος (petroleum system)
  • Μέθοδοι και εργαλεία έρευνας και εξερεύνησης. Τηλεπισκο- πικά δεδομένα, γεωφυσικές μέθοδοι έρευνας, διαγραφίες ερευνητικών γεωτρήσεων, καταγραφές πυρήνων και θραυσμάτων (core and cuttings logging), σεισμική στρωματογραφία, χαρτογράφηση.
  • Εισαγωγή στους μη συμβατικούς Υ/Α. Είδη, αποθέματα, προοπτικές, περιβαλλοντικές επιπτώσεις εκμετάλλευσης.
  • Γένεση υδρογονανθράκων.
  • Μητρικά πετρώματα, χρόνος και διεργασίες ωρίμανσης.
  • Ταμιευτικά πετρώματα.
  • Πέτρωμα καλύμματος.
  • Πρωτογενής και δευτερογενής μετανάστευση, οδοί μετανάστευσης, συσσώρευση και παγίδευση υδρογονανθράκων στο πέτρωμα συγκέντρωσης.
  • Κατηγορίες παγίδων υδρογονανθράκων: στρωματογραφικές, τεκτονικές, μικτές παγίδες και παγίδες που συνδέονται με την αλατούχο τεκτονική.
  • Η σημασία του χρόνου ωρίμανσης του μητρικού πετρώματος σε σχέση με το χρόνο δημιουργίας των παγίδων.
  • Έρευνα υδρογονανθράκων στον Ελληνικό χώρο

Β. Ασκήσεις Πράξης και Εργαστηριακές Ασκήσεις

ΜΕΡΟΣ Α΄: Μελέτη γεωλογικών χαρτών με σκοπό την εκτί- μηση του δυναμικού Υ/Α μιας περιοχής. Αναγνώριση και εκτίμηση μητρικών πετρωμάτων, ταμιευτήρων, καλυμμάτων, παγίδων και πιθανών συσσωρεύσεων Υ/Α.

ΜΕΡΟΣ Β΄: Ασκήσεις υπεδαφικής γεωλογίας (subsurface geology): κατασκευή υπεδαφικών τεκτονικών χαρτών και ερμηνεία τους.

ΜΕΡΟΣ Γ΄: Ασκήσεις πάνω σε διαγραφίες ερευνητικών γεωτρήσεων (well logs). SP, gamma, resistivity, porosity, density, dipmeter logs.

ΜΕΡΟΣ Δ΄: Ασκήσεις ερμηνείας γεωλογικής δομής μέσα από γεωφυσικά δεδομένα

ΜΕΡΟΣ Ε’: Ασκήσεις εκτίμησης αποθεμάτων κοιτάσματος. Οικονομική ανάλυση και μελέτη βιωσιμότητας επένδυσης. Εκτίμηση κόστους και απόδοσης

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 ώρες
Εργαστηριακές Ασκήσεις13 ώρες
Μη καθοδηγούμενη μελέτη36 ώρες
Σύνολο Μαθήματος
(25 ώρες φόρτου εργασίας ανά πιστωτική μονάδα)
100 ώρες

Η διαδικασία αξιολόγησης γίνεται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει η δυνατότητα εξέτασης στην αγγλική γλώσσα για τους φοιτητές του Erasmus), με τελική εξέταση στο σύνολο της ύλης και περιλαμβάνει:

Ι. ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ -ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ (50%)

• Προφορική Εξέταση ή/και
  • Γραπτή Εξέταση με Ερωτήσεις Σύντομης Απάντησης και Δοκιμασία Πολλαπλής Επιλογής ή/και
  • Γραπτή Εξέταση με Ερωτήσεις Εκτεταμένης Απάντησης
  • Παρουσίαση με power point, από τριμελείς ομάδες φοι- τητών, συνθετικών θεμάτων πετρελαϊκού ενδιαφέρον- τος από τον περι-Μεσογειακό χώρο (50%)

ΙΙ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ (50%)

• Γραπτή εξέταση με Επίλυση Ασκήσεων και Προβλημάτων
  • Ατομικές εργασίες εξάσκησης και ομαδικές εργασίες και παρουσιάσεις (50%)

Προτεινόμενα Συγγράμματα:

• ΚΑΣΙΝΗΣ, Σ., 2016. Περί πετρελαίου και φυσικού Αερίου. Kasinis int. consulting.
  • BJORLYKKE, K., 2010. Petroleum Geoscience: from sedimentary environments to rock physics. Springer
  • GLUYAS, J., SWARBRICK, R., 2004. Petroleum Geoscience.Blackwell
  • Selley, R., 1985. Elements of petroleum geology, 2nd Ed., Academic Publishing.
  • Καρακίτσιος Β. 2017. Ιζηματογενείς λεκάνες και πετρελαϊκά συστήματα. Εκδόσεις ΕΚΠΑ, 249 σελ.
  • Allen, P.A., Allen, J.R., 1990. Basin Analysis: principles & applications. Blackwell Scientific Publications, Ed., London, 451 p.
  • Bjorlykke, K., 2010. Petroleum Geoscience: From Sedimentary Environments to Rock Physics. Spinger-Verlang Berlin Heidelberg, 508 p.
  • Levorsen, Α.Ι., 1967. Geology of Petroleum. W. H. Freeman & Company ed., San Francisco, 724 p.
  • Πασαδάκης, Ν., 2015. Γεωχημεία Πετρελαίου. Εκδόσεις Τζιόλα, 270 σ.

Επιστημονικά Περιοδικά: