Ε8221 - ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΡΕΥΝΑΣ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ ΟΡΥΚΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ

Υ7204 Γεωλογία Ιζηματογενών και Υπεργενετικών Κοιτασμάτων  [συστήνεται]
Υ4203 Γεωχημεία [συστήνεται]

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

Το μάθημα αποτελείται από δύο ενότητες:

1. Οικονομικότητα των ΟΠΥ και στάδια έρευνας εντοπισμού κοιτασμάτων
Η πρώτη ενότητα
εισάγει τους φοιτητές στους οικονομικούς και κοινωνικούς παράγοντες που επηρεάζουν την εκμετάλ- λευση των ΟΠΥ. Μελετάται ο διαχωρισμός ανάμεσα σε φυσικούς πόρους και αποθέματα. Αναλύονται οι παράγοντες που επηρεάζουν τη ζήτηση και τη προσφορά σε ΟΠΥ και γίνεται εισαγωγή και σε πολύ βασικούς οικονομικούς δείκτες οι οποίοι χρησιμοποιούνται στην αξιολόγηση των επενδύσεων και την λήψη αποφάσεων για την εκμετάλλευση κοιτασμάτων. Παρουσιάζονται τα διεθνή συστήματα αναφοράς δεδομένων έρευνας, για την εκπόνηση οικονομοτεχνικής μελέτης. Περιγράφονται τα στάδια που ακολουθούνται κατά την εξερεύνηση με στόχο των εντοπισμό κοιτασμάτων.

2. Αναλυτικές Μέθοδοι εντοπισμού ΟΠΥ
Στη δεύτερη ενότητα
οι φοιτητές εισάγονται στις αναλυτικές μεθόδους που χρησιμοποιούνται κατά την εξερεύνηση για τον εντοπισμό κοιτασμάτων. Μελετώνται οι θεωρητικές αρχές φωτογεωλογίας και δορυφορικής τηλεπισκόπησης. Αναλύεται το θεωρητικό υπόβαθρο για τις κοιτασματολογικές εφαρμογές των βαρυτομετρικών, μαγνητικών, ηλεκτρομαγνητικών και σει- σμικών γεωφυσικών μεθόδων. Μελετώνται οι εφαρμογές γεωχημικών και ορυκτοχημικών τεχνικών τόσο στο πεδίο κατά τον εντοπισμό, όσο και για την μετέπειτα αξιολόγηση του μεταλλεύματος, σε εργαστηριακό περιβάλλον.

Β. Ασκήσεις πράξης και εργαστηριακές ασκήσεις:

• Ασκήσεις υπολογισμού βασικών δεικτών οικονομικής αξιολόγησης μεταλλεύματος, ασκήσεις επιλογής υποψηφίων περιοχών από δορυφορικά δεδομένα και εναέριες γεωφυσικές μετρήσεις, αξιολόγηση μεταλλεύματος από ορυκτοχημικά δεδομένα ηλεκτρονικού μικροαναλυτή. Ομαδικές εργασίες σε μεθοδολογίες εντοπισμού, σε διαφορετικές κατηγορίες πραγματικών κοιτασμάτων.

Παραδόσεις (Διαλέξεις) και εργαστηριακές ασκήσεις39 (3x13) ώρες
Κατ' οίκον εργασία21 ώρες
Πρακτική εξάσκηση σε οικονο­μοτεχνκή αξιολόγηση ΟΠΥ30 ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει δυ- νατότητα αξιολόγησης στα αγγλικά για φοιτητές Erasmus). Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από σειρά δοκιμασιών οι οποί- ες περιλαμβάνουν:

Ι. Γραπτή εργασία

ΙΙ. Αξιολόγηση των επιδόσεων των φοιτητών σε εργαστηριακές ασκήσεις.

• Economic     evaluation     in     exploration-By     F.W.Wellmer- M.Dalheimer-M.Wagner-Springer 2nd edition 2008
  • Mineral      deposit      evaluation-A      practical     approach-By A.E.Annels-Chapnam&Hall 1991
  • Mineral Resources From Exploration to Sustainability Assessment, M. Bustillo Revuelta, Springer 2018

Συναφή Επιστημονικά Περιοδικά: