Υ1204 - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Ε. Κόττα-Αθανασιάδου, Επίκ. Καθηγ.

Μ. Καραλιοπούλου, ΕΔΙΠ

Προπτυχιακό / Α’

Γενικού Υπόβαθρου, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

2 ώρες φροντιστήριο την εβδομάδα,

ΟΧΙ

OXI

Εισαγωγή στον Διαφορικό και Ολοκληρωτικό Λογισμό

• Διαφορικός και Ολοκληρωτικός Λογισμός μίας μεταβλητής:
  • Όριο, συνέχεια, παράγωγος και εφαρμογές.
  • Αριθμητικές σειρές, Δυναμοσειρές.
  • Σειρές Taylor και MacLaurin.
  • Ολοκληρώματα: Αόριστο, Ορισμένο, Γενικευμένο και εφαρμογές.

Διαφορικός και Ολοκληρωτικός Λογισμός πολλών μεταβλητών

• Μερική παράγωγος, Κατευθυνόμενη παράγωγος, Ολικό διαφορικό, Oλοκληρώματα: Επικαμπύλια, Διπλά, Τριπλά και εφαρμογές.
  • Διαφορικοί τελεστές: Κλίση, απόκλιση, στροβιλισμός και εφαρμογές.
  • Θεωρήματα Green, Gauss, Stokes και εφαρμογές. Εισαγωγή στη Γραμμική Άλγεβρα: Πίνακες, Ορίζουσες. Εισαγωγή στη Μιγαδική Ανάλυση.

Στατιστική

• Τυχαίο πείραμα, δειγματικός χώρος, Άλγεβρα ενδεχομένων (τομή, ένωση και διαφορά ενδεχομένων, συμπληρωματικό ενδεχόμενο, ξένα ή ασυμβίβαστα ενδεχόμενα, τύποι De Morgan), κλασικός ορισμός της Πιθανότητας (Laplace), αξιωματικός ορισμός της Πιθανότητας (Kolmogorov) και ιδιότητες
  • Ορισμός Δεσμευμένης Πιθανότητας. Ανεξαρτησία Ενδεχομένων.
  • Τυχαία μεταβλητή, κατανομή πιθανότητας, παράμετροι κατανομών (Μέση τιμή και διασπορά).
  • Διακριτές κατανομές, διακριτές τυχαίες μεταβλητές, συνάρτηση πιθανότητας, διακριτές κατανομές (Bernoulli, Διωνυμική και Poisson). Συνεχείς κατανομές, συνάρτηση πυκνότητας πιθανότητας, συνεχείς κατανομές (Εκθετική, Κανονική, Student, Fisher, X2). Κεντρικό Οριακό Θεώρημα.
  • Εισαγωγή στη Στατιστική, Τυχαίο Δείγμα, Πληθυσμός, μεταβλητές δείγματος, είδη μεταβλητών.
  • Διάμεσος, Δειγματικός μέσος, Δειγματική διασπορά, Δειγματική συνδιακύμανση.
  • Έλεγχοι υποθέσεων για τις παραμέτρους (μέση τιμή και διασπορά) ενός, δύο ή περισσοτέρων πληθυσμών, Ανάλυση Διασποράς
  • Γεωστατιστικές μέθοδοι παρεμβολής (πχ Kriging).Ανάλυση Συστάδων (Cluster Analysis). Παραγοντική Ανάλυση.

Διαλέξεις78 ώρες
Ατομική Μελέτη/ Ανάλυση βιβλιογραφίας/ Προετοιμασία97 ώρες

Αξιολόγηση/Βαθμολόγηση: Τελικές γραπτές εξετάσεις στην ελληνική γλώσσα (100%)

• Χ.Ε. Αθανασιάδης, Ε.Μ. Γιαννακούλιας και Σ.Χ. Γιωτόπουλος,
  • Γενικά Μαθηματικά, Τόμος Ι (Απειροστικός Λογισμός), Εκδόσεις Συμμετρία, Αθήνα, 2009.
  • Δαμιανού Χ., Παπαδάτος Ν., Χαραλαμπίδης Χ., Εισαγωγή στις Πιθανότητες και τη Στατιστική, Εκδόσεις Συμμετρία, 2010.
  • Finey, M. Weir, F. Giordano «Απειροστικός Λογισμός, Τόμος Ι», Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, Ηράκλειο Κρήτης, 2005.
  • Λ. Ν. Τσίτσας, Εφαρμοσμένος Απειροστικός Λογισμός, Εκδόσεις Συμμετρία, Αθήνα, 2003R.
  • Χρυσαφίνου Ο., Μπουρνέτας Α., Βαγγελάτου, Ε. Εισαγωγή στις Πιθανότητες και τη Στατιστική, Σημειώσεις.