Υ6201 - ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΕΙΣΜΟΛΟΓΙΑ

Ν. Bούλγαρης, Καθηγ.

Γ. Τσελέντης, Καθηγ.

B. Κουσκουνά, Αναπλ. Καθηγ.

Ι. Κασσάρας, Αναπλ. Καθηγ.

Γ. Καβύρης, Αναπλ. Καθηγ.

Κ. Παύλου, ΕΔΙΠ

Ι. Κασσάρας, Επίκ. Καθηγ.

Ν. Bούλγαρης, Καθηγ.

Γ. Τσελέντης, Καθηγ.

B. Κουσκουνά, Αναπλ. Καθηγ.

Γ. Καβύρης, Αναπλ. Καθηγ.

Κ. Παύλου, ΕΔΙΠ

Προπτυχιακό / ΣΤ’

Επιστημονικής Περιοχής, Γενικού Υπόβαθρου, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Παραδόσεις/διαλέξεις και Ασκήσεις Πράξης. Oι πιστωτικές μονάδες απονέμονται ενιαία για το σύνολο του μαθήματος
2 ώρες εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,

Φυσική (Υ1202) [συστήνεται]
Σεισμολογία (Υ3203) [συστήνεται]
Γεωφυσική (Υ4202) [συστήνεται]

Α. Θεωρητική Κατάρτιση (Παραδόσεις /Διαλέξεις) του μαθήματος

• Βασικές αρχές σχεδιασμού σεισμολογικών δικτύων και δια­τάξεων.
  • Συλλογή και αρχειοθέτηση ψηφιακών δεδομένων.
  • Επεξεργασία και ανάλυση ψηφιακών κυματομορφών.
  • Σχεδιασμός, κατασκευή και εφαρμογή φίλτρων.
  • Φασματική ανάλυση, υπολογισμός σεισμικής ροπής. Συνάρ­τηση σεισμικής πηγής, τρόποι διάρρηξης και σεισμική ακτι­νοβολία.
  • Υπολογισμός σεισμικών παραμέτρων και μοντέλων ταχυτή­των. Βασικές αρχές παθητικής σεισμικής τομογραφίας.
  • Σεισμοτεκτονική ανάλυση.
  • Όργανα καταγραφής και χαρακτηριστικά ισχυρής εδαφικής κίνησης.
  • Ανάλυση επιταχυνσιογραφημάτων. Υπολογισμός μέγιστων και φασματικών εδαφικών παραμέτρων.
  • Σεισμική επικινδυνότητα. Τρωτότητα. Σεισμικός κίνδυνος. Μεθοδολογίες εκτίμησης σεισμικής επικινδυνότητας.
  • Αντισεισμικοί κανονισμοί.
  • Εκτίμηση απόκρισης εδαφών στην ισχυρή σεισμική κίνηση. Επίδραση τοπικών συνθηκών.
  • Στόχοι, Περιεχόμενο και Μεθοδολογίες εκπόνησης Μικροζωνικών μελετών.
  • Βασικά στάδια σύνταξης σεισμολογικών μελετών (Μελέτες Σεισμικής Επικινδυνότητας – Μικροζωνικές Μελέτες).

Β. Ασκήσεις Πράξης

Περιλαμβάνουν ανάλυση και ερμηνεία δεδομένων με χρήση εξειδικευμένου λογισμικού Η/Υ και σύνταξη έκθεσης πεπραγμένων.

ΜΕΡΟΣ Α΄:
Επεξεργασία ψηφιακών σεισμογραφημάτων (δι­όρθωση μετατόπισης μηδενικής στάθμης, εφαρμογή ζωνοπερατού φίλτρου) για τον υπολογισμό βασικών σεισμικών παραμέτρων (χρόνοι άφιξης, επικεντρική απόσταση, οπισθαζιμούθιο, χρόνος γένεσης). Κατασκευή καμπύλων χρόνων διαδρομής και διαγράμματος Wadati για τον προσδιορισμού της φαινόμενης ταχύτητας P και S κυμάτων, λόγου Vp/Vs και λόγου Poisson

ΜΕΡΟΣ B΄:
Προσδιορισμός μικροσεισμικού υποκέντρου με τον αλγόριθμο Hypo (μέθοδος Geiger).

ΜΕΡΟΣ Γ΄:
Φασματική ανάλυση και υπολογισμός μεγέθους μέσω Η/Υ.

ΜΕΡΟΣ Δ’:
Προσδιορισμός μηχανισμού γένεσης μέσω Η/Υ.

ΜΕΡΟΣ Ε’:
Προσδιορισμός σταθερών της σχέσης Gutenberg – Richter με τη μέθοδο ακραίων τιμών.

ΜΕΡΟΣ ΣΤ’:
Προσδιορισμός απόκρισης επιφανειακών εδαφι­κών σχηματισμών μέσω μικροθορύβου με χρήση της με­θόδου Φασματικού Λόγου Οριζόντιας προς Κατακόρυφη συνιστώσα.

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 ώρες
Ασκήσεις Πράξης26 ώρες
Μη καθοδηγούμενη μελέτη48 ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην Ελληνική γλώσσα, ενώ για αλλοδαπούς φοιτητές εξ Ευρώπης (Erasmus) υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης και στην Αγγλική.
Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από σειρά δοκιμασιών οι οποίες περιλαμβάνουν:

Ι. ΘΕΩΡΙΑ:

• Τελική γραπτή εξέταση επί της θεωρίας στο τέλος του εαρινού εξαμήνου (κύρια) ή/και κατά τον Σεπτέμβριο (επαναληπτική) με ποσοστό 50% επί του τελικού βαθμού.

ΙΙ. ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΡΑΞΗΣ

• Γραπτές εργασίες/εκθέσεις πεπραγμένων επί των ασκήσεων πράξης με ποσοστό 30% επί του τελικού βαθμού.
  • Τελική γραπτή εξέταση επί των ασκήσεων πράξης στο τέλος του εαρινού εξαμήνου (κύρια) ή/και κατά τον Σεπτέμβριο (επαναληπτική) με ποσοστό 20% επί του τελικού βαθμού. Η θεματολογία περιλαμβάνει μίγμα ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής και σύντομης απάντησης.

• Εισαγωγή στη σεισμολογία, Παπαζάχος Β. Κ., Καρακαΐσης Γ. Φ., Χατζηδημητρίου Π. Μ. [Κωδ. ΕΥΔΟΞΟΣ: 11254]
  • Σύγχρονη σεισμολογία, Τσελέντης Άκης [Κωδ.  ΕΥΔΟΞΟΣ: 9774]
  • Ι. Κασσάρας και Γ. Καβύρης, 2017, Εργαστηριακά Κεφάλαια Σεισμολογίας. 268 σελ., Αθήνα 2016. Διαθέσιμες στην η-τάξη του Μαθήματος.
  • Bormann, P. (Ed.) (2012). New Manual of Seismological Observatory Practice (NMSOP-2), IASPEI, GFZ German Research Centre for Geosciences, Potsdam; http://nmsop.gfz- potsdam.de; DOI:10.2312/GFZ.NMSOP-2 urn:nbn:de:kobv:b103-NMSOP-2

Συναφή Επιστημονικά Περιοδικά: