Ε8209* - ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΡΕΥΝΑΣ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΟΡΥΚΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ

Υ7202 Γένεση κοιτασμάτων [συστήνεται]
Υ4203 Γεωχημεία [συστήνεται]

Α. Παραδόσεις (Διαλέξεις) του μαθήματος

Το μάθημα αποτελείται από δύο ενότητες:

• Η πρώτη ενότητα εισάγεις στις φάσεις έρευνας, και τους τεχνικούς και οικονομικούς παράγοντες που καθορίζουν την εκμεταλλευσιμότητα των ΟΠΥ. Δίδονται τα βασικά χαρακτηριστικά της προσφοράς και της διαδικασίας έρευνας και αξιοποίησης των ΟΠΥ. Εξετάζονται οι οικονομικοί παράμετροι και άλλα κριτήρια που λαμβάνονται υπόψη στην πορεία έρευνας αξιολόγησης και αξιοποίησης τους. Περαιτέρω δίδονται βασικές γνώσεις για την αξιολόγηση των επενδύσεων στη διάρκεια της πορείας και σχεδιασμού εκμετάλλευσης των ΟΠΥ και τους βασικούς συντελεστές που την επηρεάζουν. Αναπτύσσονται οι έννοιες του κοιτάσματος και αποθέματος, καθώς και τα κριτήρια και η ταξινόμηση σε κατηγορίες των αποθεμάτων ΟΠΥ.
  • Η δεύτερη ενότητα εξετάζει τις μεθόδους εντοπισμού των ορυκτών πρώτων υλών στη διάρκεια της διαδικασίας έρευνας. Αναπτύσσονται οι βασικές αρχές της μεθοδολογίας και των φάσεων που ακολουθούνται για την αναζήτηση ΟΠΥ. Δίδονται χαρακτηριστικά παραδείγματα γεωλογικής, φωτογεωλογικής, γεωχημικής και γεωφυσικής έρευνας που οδήγησαν στην ανακάλυψη κοιτασμάτων σε συνδυασμό με τους τύπους των κοιτασμάτων και της διαδικασίας μεταλλογένεσης.

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 (2x13) ώρες
Κατ' οίκον εργασία30 ώρες
Πρακτική εξάσκηση σε οικονο­μοτεχνκή αξιολόγηση ΟΠΥ20 ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει δυ­νατότητα αξιολόγησης στα αγγλικά για φοιτητές Erasmus). Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από σειρά δοκιμασιών οι οποίες περιλαμβάνουν:

Ι. Γραπτές εξετάσεις

• Τελική γραπτή εξέταση.

ΙΙ. Αξιολόγηση των επιδόσεων των φοιτητών στα θέματα οικονομοτεχνικής αξιολόγησης ΟΠΥ τα οποία θα αντιμετωπίσουν.

• Economic evaluation in exploration-By F.W.Wellmer-M.Dalheimer-M.Wagner-Springer 2nd edition 2008
  • Mineral deposit evaluation-A practical approach-By A.E.Annels-Chapnam&Hall 1991

Συναφή Επιστημονικά Περιοδικά:

• Minerals & Energy,Taylor and Francis Online