ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘ. ΕΥΘΥΜΗ ΛΕΚΚΑ ΣΤΟ 8O ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Ομιλία του καθ. Ευθύμη Λέκκα στο 8o Διεθνές Συνέδριο για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας

Η Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.) σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, Π.Τ.Π.Ε., ΤΕΦΑΑ, Τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας), το Ε.Κ.Π.Α. (Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας & Θρησκειολογίας, Εργαστήριο Παιδαγωγικής Έρευνας και Εφαρμογών, Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Παραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού της Θρησκευτικής Αγωγής) το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (Τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής), το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου (Τμήμα Φιλολογίας), το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών), το Πανεπιστήμιο Πατρών (Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας) και το Σύλλογο καθηγητών Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Ν. Λάρισας διοργάνωσαν το 3ήμερο, διαδικτυακό Διεθνές Συνέδριο για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (14-16 Οκτωβρίου 2022).

Την αυλαία του Συνεδρίου άνοιξε ως προσκεκλημένος ομιλητής, ο Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας & Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμης Λέκκας, μιλώντας για "Καινοτόμες Εκπαιδευτικές Δράσεις για την Αντιμετώπιση Κινδύνων και Κρίσεων στο Σχολικό Περιβάλλον"

Η εισήγηση του Καθηγητή είναι διαθέσιμη εδώ