Ε7202 - ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΣΤΙΣ ΓΕΩΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

Β. Σακκάς, ΕΔΙΠ

Σπ. Βασιλοπούλου, ΕΔΙΠ

Σπ. Βασιλοπούλου, ΕΔΙΠ

Β. Σακκάς, ΕΔΙΠ

Προπτυχιακό / Ζ’

Ειδικού Υποβάθρου, Ανάπτυξης Δεξιοτήτων

Παραδόσεις/διαλέξεις και Ασκήσεις Πράξης.
Oι πιστωτικές μονάδες απονέμονται ενιαία για το σύνολο του μαθήματος

1 ώρα εργαστ. ασκήσεων την εβδομάδα,

ΟΧΙ

Α. Θεωρητική Κατάρτιση (Παραδόσεις/Διαλέξεις) του μαθήματος

• Δορυφορικά Συστήματα Παρακολούθησης της Γης: Ιστορική Αναδρομή, Η/Μ Ακτινοβολία, Επίδραση της ατμόσφαιρας στην ακτινοβολία, Αλληλεπίδραση ακτινοβολίας & επιφανει­ακών χαρακτηριστικών της Γης, Φασματικές ταυτότητες, Θερμική Ακτινοβολία, Ενεργά & Παθητικά Συστήματα Κατά­γραφής, Χαρακτηριστικά των Ψηφιακών Εικόνων.
  • Δορυφορικά Συστήματα Καταγραφής: Τροχιές & χαρακτηρι­στικά δορυφόρων, Χωρική διακριτική ανάλυση, Φασματική διακριτική ικανότητα, Ραδιομετρική ανάλυση, Χρονική διακριτική ικανότητα. Είδη & χαρακτηριστικά οργάνων.
  • Επεξεργασία & Ανάλυση Δορυφορικών Εικόνων: Ραδιομετρι­κές, Ατμοσφαιρικές, Γεωμετρικές Διορθώσεις Ψηφιακών Εικόνων, Τεχνικές Βελτιστοποίησης Εικόνων-Βελτίωση Ιστο­γράμματος, Ταξινόμηση Δορυφορικών Εικόνων.
  • Ερμηνεία Δορυφορικών Εικόνων: Οπτική ερμηνεία-Ερμηνεία Ψηφιακών Δεδομένων με σύγχρονα λοαγισμικά.
  • Οπτικά Δορυφορικά Συστήματα: (LΑΝDSΑT, IKΟΝΟS, QUICKBIRD, SPΟT κ.α.), Θερμικά Δορυφορικά Συστήματα, Εφαρμογές στις Γεωεπιστήμες & τις Φυσικές Καταστροφές.
  • Δορυφορικά Συστήματα Ραντάρ: Εισαγωγή στην Θεωρία Ραντάρ-Γεωμετρία Εικόνων Ραντάρ-Εικόνες Ραντάρ Συνθετι­κού Ανοίγματος (SAR). Συμβολομετρία Ραντάρ & Διαφορική Συμβολομετρία Ραντάρ, Συμβολομετρία Σταθερών Ανακλα­στήρων, Σωρευτική Συμβολομετρία (Βασικές Αρχές), Εφαρ­μογές (Εντοπισμός Ασεισμικής, Προ- & Μετα- σεισμικής Εδα­φικής Παραμόρφωσης, Παρακολούθηση Ηφαιστείων, Κατο­λισθήσεις, Τεκτονικές Μικρο-μετακινήσεις)-Περιβαλλοντικές Εφαρμογές.
  • Παγκόσμιο Σύστημα Εντοπισμού (GNSS): Βασικές Αρχές, Εν Ενεργεία Δορυφορικά Συστήματα Εντοπισμού (GNSS), Επίγειο & Διαστημικό Τμήμα του GNSS. Δορυφορικές Τροχιές Δορυφορικό Σήμα, Επίγεια καταγραφή σήματος, Γεωδαιτικοί Δέκτες, Επίγειες Παρατηρήσεις & Δίκτυα GNSS, (Στόχοι-Στρατηγικές Σχεδιασμού, Μέθοδοι & Μέτρηση Δικτύων), Ανάλυση & Διαχείριση Δεδομένων (Ποιότητα & Είδος δεδομένων, Συνδυασμός δεδομένων, Ατμοσφαιρικές Επιδράσεις, Ακρίβεια δεδομένων, Συνόρθωση δικτύων), Διαφορικές Μετρήσεις GNSS, Ειδικά Λογισμικά Επεξεργασίας GPS Δεδομένων, Περιβαλλοντικές & Νεοτεκτονικές Εφαρμογές GPS Μετρήσεων.
  • Τα Συστήματα Γεωγραφικών Πληροφοριών στις Γεωλογικές και Γεωπεριβαλλοντικές Μελέτες. Οργάνωση δεδομένων, δημιουργία βάσεων δεδομένων, επεξεργασία θεματικών επιπέδων.

Β. Ασκήσεις Πράξης (περιλαμβάνουν ανάλυση και ερμηνεία δεδομένων με χρήση εξειδικευμένου λογισμικού Η/Υ)

• Εισαγωγή στην διαχείριση και απεικόνιση ψηφιακών δορυφορικών δεδομένων
  • Επεξεργασία εικόνων με το λογισμικό ENVI
  • Άσκηση υπαίθρου, συλλογή γεωδαιτικών δεδομένων GNSS
  • Επεξεργασία δορυφορικών γεωδαιτικών δεδομένων (GNSS) με το λογισμικό Leica Geo-Office
  • Επεξεργασία Δορυφορικών δεδομένων Ραντάρ με την πλατφόρμα “GEP- Geohazards” της Ευρωπαϊκής Διαστημι­κής Υπηρεσίας (ESA).
  • Διαχείριση, επεξεργασία και ανάλυση δεδομένων στο ArcGIS Pro.
  • Σύνθεση χαρτών, διαγραμμάτων, κ.λπ., μέσα από διαχείρι­ση και οργάνωση Βάσης Δεδομένων σε Σύστημα Γεωγραφι­κών Πληροφοριών, πρακτική στο λογισμικό: ArcGIS Pro

Παραδόσεις (Διαλέξεις)26 ώρες
Ασκήσεις Πράξης10 ώρες
Ασκήσεις Υπαίθρου (Πεδίου)3 ώρες
Κατ' οίκον εργασία35 ώρες

Οι φοιτητές αξιολογούνται στην Ελληνική γλώσσα, ενώ υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης και στην Αγγλική για αλλοδαπούς φοιτητές εξ Ευρώπης (Erasmus).

Ι. ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ -ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ (70%)

ΙΙ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ (30%)

• ΚΟΙΝΗ (για τα Ι. και ΙΙ.) γραπτή εξέταση

• GPS και Γεωδαιτικές Εφαρμογές. Φωτίου Α.Ι., Πικριδάς Χ. [Κωδ. ΕΥΔΟΞΟΣ: 22768688]